Ortaöğretim Almanca öğretmenlerinin derslerde kullandıkları öğretim tekniklerine ilişkin görüşleri
Secondary school German teachers' views on the teaching techniques they use in their lessons
  1. Tez No: 949975
  2. Yazar: FATIMA DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEPEBAŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Geleneksel eğitim modelinin yanı sıra, bireylerin kişiliğini ve yeteneklerini merkeze alıp farklı uygulamalar ile öğrenmenin başarısını artırmayı hedefleyen birçok öğretim yöntem ve teknikler geliştirilmiştir. Özellikle yabancı dil derslerinde, farklı becerilerin geliştirilmesi ve öğretim sürecinde öğrencinin merkeze alınması, öğrenme sürecini olumlu şekilde etkilemektedir. Bu durumdan hareketle, çalışmanın amacı farklı illerde ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan Almanca öğretmenlerinin derslerde kullandıkları öğretim tekniklerine ilişkin görüşlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda, yabancı dil öğretiminde, ne gibi değişikliklerin daha verimli bir öğretim süreci için gerekli olabileceği tartışılacaktır. Çalışma grubu, amaçlı örneklem türünden ölçüt örnekleme ile belirlenmiştir. Katılımcılar, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında 2023-2024 eğitim-öğretim yılında görev yapmakta olan 10 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler hem içerik analizi hem de betimsel analiz birlikte kullanarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, haftalık ders saatlerinin azlığı ve sınıf mevcutlarının fazlalığı nedeniyle öğretmenlerin çeşitli zorluklar yaşadığı; genellikle soru-cevap, beyin fırtınası, rol oynama ve eğitsel oyunlar gibi tekniklere başvurdukları görülmüştür. Kullanılan öğretim tekniklerinin, öğretim sürecini ve öğrencilerin öğrenmelerini olumlu etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu çalışma sonucunda, öğretim sürecini daha etkin bir şekilde yürütebilmek adına öğretmenlere yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli ve modern öğretim tekniklerine ilişkin seminerler ve eğitimler verilebilir. Bunun yanı sıra, öğretmenlere, öğretim sürecinde kullanılabilecekleri çeşitli öğretim tekniklerini içeren yardımcı kaynak kitaplar sunulabilir.
Özet (Çeviri)
In addition to the traditional education model, many teaching methods and techniques have been developed that aim to increase the success of learning by focusing on individuals' personalties and ailities through different practices. Especially in foreign language classes, the developing different skills and placing the student at the center the teaching process. Based on this situation, the aim of this study is to determine the opinions of German teachers working in secondary education institutions in different provinces regarding the teaching techniques they use in their lessons. In line with this aim, as a result of analysing of the data obtained, it will be discussed what kinds of changes might be necessary in foreign language teaching for a more efficient teaching process. The study group was determined using criterion sampling, which is a type of purposive sampling. The participants consist of 10 teachers working in secondary education institutions affiliated with the to the Ministry of National Education during the 2023-2024 academic year. The data of the research were collected through a semi-structured interview technique. The data obtained from the inteviews were analyzed using both content analysis together. In the line with the findings obtained, it has been observed that teachers face various difficulties due to the limited number of weekly course hours and the large class size; and that they generally to the techniques such as questions-answer, brainstorming, role playing and educational games. It has been concluded that the teaching techniques used positively affect the teaching process and students' learning. As a result of this study, seminars and training sessions on various and modern teaching techniques could be offered to teachers both domestically and internationally in order to conduct the teaching process more efffecively. Additionaly, supplementary resource books various teaching techniques that can be used in the teaching process could be provided to teachers.