Jefferson's Republic: The declaration of independence, statute of Virginia For Religious Freedom and the University of Virginia
Jefferson'un Cumhuriyeti: Bağımsızlık beyannamesi, Virginia Din Özgürlüğü Yasası ve Virginia Üniversitesi
  1. Tez No: 94999
  2. Yazar: BAHAR GÜRSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUSSELL L. JOHNSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Thomas Jefferson, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuruluşunda payı olan en önemli şahsiyetlerden biridir. Diğer kurucularda da olduğu gibi, düşüncelerinin hala keşfedilmemiş bölümleri vardır ve siyasal felsefesi hakkındaki tartışmalar devam etmektedir. Bu tez, Thomas Jefferson'ın hükümet, din ve eğitim hakkindaki, veya kısaca, ideal toplum üzerindeki fikirlerine ışık tutacaktır. Jefferson'ın mezar taşında da yazılı olan kendisine göre en önemli başarıları, Bağımsızlık Beyannamesi, Virginia Din Özgürlüğü yasası ve Virginia Üniversitesi'dir. Jefferson'a göre, erdemli vatandaşlardan oluşan bağımsız bir ülke kurmak için en önemli faktörler olan politika, din özgürlüğü ve eğitim hakkındaki düşüncelerini açıklamak için bu tezde bu üç değişik kaynak incelenecektir. Bu inceleme sonunda, bu tez, Jefferson'ın toplumsal ve siyasal ideolojisinin özelliklerini ve de düşüncelerinin ne kadar Avrupalı ya da Amerikalı olduğunu ortaya çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thomas Jefferson is one of the leading figures of the era of the establishment of the United States of America. Like the other founding fathers of the country, there are still unexplored parts of his ideas, and the discussion about his political philosophy continues. This thesis will shed light on Thomas Jefferson's ideas about government, religion and education, or more simply put, on Jefferson's thoughts about an ideal society. The three works which Jefferson regarded as his most important accomplishments and which are written on his gravestone are the Declaration of Independence, Statute of Virginia for Religious Freedom and the University of Virginia. Therefore, this thesis will focus on these different sources for Jefferson's opinions about politics, religion and the accumulation of knowledge. For Jefferson, these were the most crucial factors in order to establish an independent country of virtuous citizens. By examining these three areas, this thesis will point out the features of Jefferson's social and political ideology and sometimes it will reflect how much European or American his ideas were.