Effects of COVID-19 pandemic on differences in life satisfaction between homeowners and non-homeowners in Türkiye
COVID-19 pandemisinin Türkiye'de ev sahipleri ve ev sahibi olmayanlar arasındaki yaşam memnuniyeti farklarına etkileri
- Tez No: 950036
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT BERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, 2017–2024 dönemi için COVID-19 pandemisinin Türkiye'de ev sahipleri ile ev sahibi olmayanlar arasındaki yaşam memnuniyeti farklarına olan etkisini incelemektedir. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Yaşam Memnuniyeti Araştırması'ndan (YMA) elde edilen pandemi öncesi (2017-2019), pandemi dönemi (2020-2021) ve pandemi sonrası (2022-2024) dönemlere ait mikro düzeydeki veriler kullanılarak, COVID-19 pandemisinin mülkiyet durumuna göre öznel iyi oluş düzeylerinde farklı etkiler yaratıp yaratmadığını değerlendirmek amacıyla Farkların Farkı (Difference-in-Differences – DiD) yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Ev sahibi olmayanlar tedavi grubu, ev sahipleri ise kontrol grubu olarak tanımlanmıştır. Yaşam memnuniyeti değişkeni, temel bağımlı değişken olarak kullanılmaktadır. Analizi derinleştirmek amacıyla, ikinci bir bağımlı değişken olarak Bileşik Yaşam Memnuniyeti Endeksi (Composite Life Satisfaction Index – CLSI) oluşturulmuştur. Çalışma, pandeminin ev sahibi olmayan bireylerin yaşam memnuniyeti üzerinde ev sahiplerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı ve olumsuz bir etki yarattığını ortaya koymaktadır. Bu etkiler, konut özellikleri ve demografik-sosyoekonomik faktörler gibi kontrol değişkenlerini içeren çeşitli model spesifikasyonları altında da devam etmektedir. Heterojen etkiler analizi, bu olumsuz etkinin temel bileşenler analiziyle türetilen Konut Kalitesi Endeksi ile değerlendirilen konut kalitesi, eğitim düzeyi, medeni durum, istihdam durumu ve gelir yeterliliği gibi çeşitli demografik ve sosyoekonomik alt gruplarda yaygın olduğunu ortaya koymuştur. Plasebo testi, önceden var olan farklılaşan trendlerin bulunmadığını teyit ederek DiD yaklaşımının geçerliliğini pekiştirmiş, paralel trendler varsayımını desteklemiş ve sonuçların nedensel yorumunu güçlendirmiştir. Bulgular, konut mülkiyetinin pandemi sürecindeki olumsuz psikolojik etkilere karşı bir tampon görevi gördüğünü, ev sahibi olmayan bireylerin iyi oluş düzeylerinde daha büyük bir düşüş yaşadığını göstermektedir. Bu çalışma, kriz dönemlerinde mutluluk ekonomisi, konut, eşitsizlik ve öznel iyi oluş literatürüne önemli katkılar sunmaktadır. Bu nedenle, bu tez, sistemik krizlerin Türkiye'de ev sahipliği durumu özelinde yaşam memnuniyeti üzerindeki farklı etkilerine dair kapsamlı bir analiz sunması itibarıyla literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of the COVID-19 pandemic on differences in life satisfaction between homeowners and non-homeowners in Türkiye for the period between 2017 and 2024. Utilizing micro-level data from the Turkish Statistical Institute's (TURKSTAT) Life Satisfaction Survey (LSS) spanning pre-pandemic (2017-2019), pandemic (2020-2021), and post-pandemic (2022-2024) periods, the analysis employs a Difference-in-Differences (DiD) method to assess whether the pandemic led to divergent changes in subjective well-being across tenure status. Non-homeowners are identified as the treatment group and homeowners as the control group. The life satisfaction variable is the core dependent variable. To deepen the analysis, a Composite Life Satisfaction Index (CLSI) is constructed as the second dependent variable. The study illustrates that the pandemic had a statistically significant and negative impact on the life satisfaction of non-homeowners compared to homeowners. These effects persist across several model specifications, including controls for housing characteristics and demographic-socioeconomic factors. Heterogeneous effects analysis revealed that this negative impact is pervasive across various demographic and socioeconomic subgroups, including those related to housing quality which is assessed by Housing Quality Index derived through principal component analysis, educational attainment, marital status, employment status, and income adequacy. Placebo test reinforced the validity of the DiD approach by confirming the absence of pre-existing differential trends, supporting the parallel trends assumption and strengthening the causal interpretation of the results. The findings suggest that housing tenure served as a buffer against the adverse psychological effects of the pandemic, with non-homeowners experiencing a greater decline in well-being. The study contributes to the broader literature on the economics of happiness, housing, inequality, and subjective well-being during period of crises. Therefore, this thesis makes a substantial contribution to the literature, particularly as it provides a comprehensive analysis of the differential effects of systemic crises on life satisfaction across homeownership status in Türkiye.