Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ile siberkondri ve psikolojik iyi oluş düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between ınternet addiction, cyberchondria, and psychological well-being among university students
- Tez No: 950115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENAY KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnternetin yaygın kullanımıyla birlikte siberkondri ve internet bağımlılığı gibi psikolojik sorunlar, yetişkinlerde önemli bir sorun haline gelmiştir. Siberkondri, internet üzerinden sağlık bilgisi ararken kaygı düzeyinin artmasıyla ilişkilidir ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencileri arasında siberkondri, internet bağımlılığı ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Çağ Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesinde öğrenim gören 572 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılardan veri toplanırken Demografik Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Siberkondri Ciddiyeti Ölçeği Kısa Formu ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Analizlerde, sürekli değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi, lineer regresyon ve Hayes'in (2013) SPSS için geliştirdiği PROCESS Model 4 aracılığıyla (hiyerarşik regresyon) incelenmiş; bu sayede toplam etki, dolaylı etki ve doğrudan etki puanları elde edilerek aracı değişkenin etkisi değerlendirilmiştir. Öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaları belirlemek için ise bağımsız gruplar t- testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post hoc (Tukey, LSD) analizleri uygulanmıştır. Bulgular, üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ile psikolojik iyi oluş arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu, siberkondri ile internet bağımlılığı arasında ise pozitif yönde bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Bununla birlikte siberkondri ve psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca, cinsiyet değişkeni açısından kadın ve erkek katılımcılar arasında psikolojik iyi oluş düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bu araştırma bulgularının, ruh sağlığı çalışanları ve toplum için siberkondri, internetin aşırı kullanımı ve psikolojik iyi oluş hali üzerine etkili müdahale stratejilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sunacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca siberkondri, alan yazına yeni kazandırılmış bir kavram olduğu için bu araştırmanın gelecek araştırmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As the Internet has become more widespread, psychological issues such as cyberchondria and Internet addiction have turned into a major concern among adults. Cyberchondria is associated with increased anxiety levels while searching for health-related information online and can have adverse effects on mental health. The purpose of this study is to examine the relationships among cyberchondria, Internet addiction, and psychological well-being among university students. The study group consists of 572 students attending Çağ University and Çukurova University. A demographic information form, the Internet Addiction Scale, the Short-Form Cyberchondria Severity Scale, and the Psychological Well-Being Scale were administered to collect data. In the analyses, the relationships among continuous variables were examined through Pearson correlation analysis, linear regression, and Hayes's (2013) PROCESS Model 4 in SPSS (hierarchical regression). By using PROCESS, total, indirect, and direct effect scores were obtained to evaluate the influence of the mediating variable. Independent samples t-test, one-way ANOVA, and post hoc (Tukey, LSD) analyses were employed to determine differences in scale scores based on the descriptive characteristics of the students. The findings revealed a significant negative relationship between Internet addiction and psychological well-being, and a significant positive relationship between cyberchondria and Internet addiction among university students. However, no significant relationship was found between cyberchondria and psychological well-being. Additionally, no statistically significant difference was observed in psychological well-being levels between female and male participants with respect to gender. It is believed that these results will make an important contribution to the development of effective intervention strategies for mental health professionals and the wider community regarding cyberchondria, excessive Internet use, and psychological well-being. Moreover, given that cyberchondria is a relatively new concept in the literature, this research is expected to shed light on future studies.