5. sınıf canlıları tanıyalım ünitesinde altı sigma yaklaşımının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the six sigma approach in terms of different variables in the 5th grade let's get to know living creatures unit
- Tez No: 950165
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE DENİŞ ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı 5. sınıf fen bilimleri dersi“Canlıları Tanıyalım”ünitesinde altı sigma yaklaşımına dayalı etkinliklerin öğrencilerin akademik başarı, bilimsel süreç becerileri, fene yönelik tutum ve fene yönelik öz yeterlik inancına etkisini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Burdur ili merkez köyü 5. sınıfta öğrenim gören 25 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada, kontrol gruplu ön test ve son test uygulanan yarı deneysel bir desen kullanılmıştır. Deney grubuna“Canlıları Tanıyalım”ünitesi boyunca 2018 yılı fen bilimleri öğretim programına uygun altı sigma yaklaşımı destekli etkinlikler uygulanmış, kontrol grubuna ise 2018 yılı öğretim programı uygulanmıştır. Çalışmada ünite öncesi ve sonrası deney ve kontrol gruplarına ön test-son test olarak; canlıları tanıyalım ünitesi akademik başarı testi, bilimsel süreç becerileri ölçeği, fene yönelik tutum ölçeği, öz yeterlik inancı ölçeği uygulanmıştır. Analizlerde gruplardaki örneklem sayısı 30'un altında olduğundan non-parametrik testlerin kullanılmasına karar verilmiştir. SPSS istatistik programı kullanılarak yapılan analizlerde; Mann-Whitney U ve Wilcoxon Signed Ranks testleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda altı sigma yaklaşımıyla eğitim gören öğrencilerin akademik başarı testi, fene yönelik tutum ölçeği, bilimsel süreç becerileri ölçeği ve fene yönelik öz yeterlik inancı ölçeği son test puanlarında kontrol grubuna göre anlamlı ve daha fazla bir artış olduğu görülmüştür. Araştırma sonunda altı sigma temelli gerçekleşen eğitimin etkili olduğu, öğrenciler üzerinde olumlu yönde değişiklikler yarattığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of activities based on the six sigma approach in the 5th grade science course“Let's Get to Know Living Things”unit on students' academic success, science process skills, attitudes towards science and self-efficacy beliefs towards science. The study group of the research consists of 25 students studying in the 5th grade in the central village of Burdur province. A quasi experimental design with a control group, pre-test and post-test was used in the study. Six Sigma approach-supported activities in accordance with the 2018 science curriculum were applied to the experimental group during the“Let's Get to Know Living Things”unit, and the 2018 curriculum was applied to the control group. In the study, pre-test and post-test were given to the experimental and control groups before and after the unit; Academic achievement test, scientific process skills scale, attitude towards science scale, self-efficacy belief scale were applied in the Let's Get to Know Living Creatures unit. Since the number of samples in the groups was below 30 in the analyses, it was decided to use non-parametric tests. In the analyzes made using the SPSS statistical program; Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks tests were used. As a result of the analysis, it was seen that there was a significant and higher increase in the post-test scores of the students educated with the six sigma approach in the academic achievement test, science attitude scale, science process skills scale and science self-efficacy belief scale compared to the control group. At the end of the research, it was observed that the six sigma-based training was effective and created positive changes on the students.