Savaş muhabirlerinin çalışma hayatında karşılaştıkları zorluklar ve sorunlar üzerine bir inceleme
A study on the difficulties and problems faced by war correspondents in their working life
- Tez No: 950168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada savaş muhabirlerinin çalışma koşullarında ne gibi zorluklar ve sorunlar yaşadıklarını, haber üretme sürecinde ortaya çıkan problemleri ve çatışma bölgelerinde bulundukları süreçte deneyimledikleri psikolojik ve fiziksel etkiler detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Aynı zamanda bu çalışma da savaş muhabirlerinin güvenlik risklerini, haber üretme sürecinde doğru bilgi akışını sağlamaları noktasında mesleki etik ve sorumluluklarını incelemektedir. Savaş muhabirlerinin, tanıklık ettiği zorlukların bireysel bir sorun olmadığını aynı zamanda gazetecilik etiği, medyanın çatışma algısını şekillendirmesi ve toplumun doğru bilgiye erişimi açısından kamuoyu oluşturma noktasında küresel bir mesele olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde modern bir hikâye anlatıcısı olarak gazetecilik mesleğinin, toplum açısından önemi ve işlevi aynı zamanda medyadaki savaş olgusu kavramsal bir çerçevede incelenmektedir. İkinci bölümdeyse, bir uzmanlık alanı olarak savaş muhabirlerinin tarihsel gelişimi, çatışma ve kriz bölgelerinde bilgi akışını sağlama ve savaş muhabirlerinin medyadaki rolü incelenmiştir. Muhabirlerin, savaş bölgelerinde bulundukları sırada yaşam koşulları ve güvenlik tehditlerinden bahsedilmektedir. Savaş görsellerinin ve bölgede yaşanan insanlık dramlarının medya tarafından kamuoyuna aktarılma noktasındaki etkileri incelenmektedir. Çalışma kapsamında, dünyanın birçok savaş bölgesinde gazetecilik mesleğini yerine getiren aynı zamanda uzun süre çatışma ve kriz bölgesinde bulunmuş muhabirlerle, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Savaş bölgelerine gitmeden önce muhabirler, özel olarak herhangi bir bilgilendirici eğitim almamaktadır. Bölgede zor şartlar altında bilgi akışını sağlarken, güvenlik açısından tehdit altında oldukları, uzun süre bölgede bulunmanın psikolojik açıdan muhabirleri olumsuz etkilediği, bağlı bulundukları medya kanallarının kimi zaman yeterli desteği vermedikleri ve savaş muhabirleri için hukuki olarak özel bir haklarının olmadığı şeklinde bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, the difficulties and problems experienced by war correspondents in their working conditions, the problems that arise in the news production process, and their psychological and physical effects during their time in conflict zones are discussed in detail. At the same time, this study examines the security risks of war correspondents, their professional ethics and responsibilities in terms of providing accurate information flow in the news production process. It reveals that the difficulties witnessed by war correspondents are not an individual problem, but a global issue in terms of journalistic ethics, the media's shaping the perception of conflict and public opinion formation in terms of society's access to accurate information. In the first part of the study, the importance and function of the profession of journalism as a modern storyteller in terms of society, as well as the phenomenon of war in the media are examined in a conceptual framework. In the second part, the historical development of war correspondents as a specialty, the provision of information flow in conflict and crisis zones and the role of war correspondents in the media are examined. The living conditions and security threats of reporters while they are in war zones are discussed. The effects of war visuals and human tragedies in the region on the media's ability to convey them to the public are examined. Within the scope of the study, semi-structured in-depth interviews were conducted with reporters who have practiced journalism in many war zones around the world and have been in conflict and crisis zones for a long time. Before going to war zones, reporters do not receive any special informative training. While providing information flow under difficult conditions in the region, it was found that they are under threat in terms of security, being in the region for a long time has a negative psychological impact on the reporters, the media channels they are affiliated with sometimes do not provide sufficient support and there are no special legal rights for war correspondents.