Sosyal medya ınfluencer hesaplarında siber zorbalık
Cyberbullying on social media influencers' accounts
  1. Tez No: 950231
  2. Yazar: DENİS DONİKYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL UZUN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Siber zorbalık, internetin hayatımıza girişi itibariyle tanımlanmaya ve tartışılmaya başlanmış kapsamı geniş bir şiddet türüdür. İnternetin her alanında karşılaşılabilecek bu kavram, son yıllarda internet denildiğinde akla ilk gelen mecralar bütünü sosyal medyanın da içerisinde kendisine yer edinebilmiştir. Sosyal medya kullanıcılarının hem maruz kalan hem de maruz bırakan taraf olabileceği siber zorbalığın maruz kalan tarafında yer alanlardan biri de sosyal medya influencerlarıdır. Sosyal medya influencerları, sosyal medyada büründükleri kimlik ve sahip oldukları profil gereğince; kitlelerle etkileşime girme yetisine sahip bireylerdir. Bu etkileşimin olumlu olduğu kadar olumsuz getirileri de vardır. Olumsuz getiriler arasında öne çıkan ise siber zorbalık aktiviteleridir. Bu çalışma, sosyal medya influencerlarının sosyal medya üzerinden etkileşim yoluyla maruz kaldığı siber zorbalık biçimlerini konu almaktadır. Çalışma, 3 farklı sosyal medya influencerına sosyal medya üzerinden ulaşan yorumların 5 aylık süreçte dijital etnografi yöntemi kullanılarak analiz edilmesiyle gerçekleştirilecektir. Yapılacak gözlem ve edinilen verilerin analizi sonucunda siber zorbalık temaları tespit edilecektir. Bu araştırmada, internet genelinde farklı şekillerde ve içeriklerle uygulanan siber zorbalığın sosyal medya influencerları özelinde nasıl pratik edildiği anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Cyberbullying is a broad form of violence that began to be defined and discussed with the rise of the internet in our lives. This concept, which can be encountered in all areas of the internet, has in recent years found a place within social media, a domain that has become one of the first things that come to mind when thinking about the internet. In the context of cyberbullying, where social media users can be both the perpetrators and the victims, one group that stands out as victims are social media influencers. Social media influencers are individuals who, due to the identities they adopt and the profiles they build on these platforms, have the ability to interact with large audiences. While this interaction can have positive outcomes, it also brings negative consequences. One of the most prominent negative outcomes is cyberbullying activities. This study focuses on the forms of cyberbullying that social media influencers are subjected to through their online interactions. The research will be conducted by analyzing comments directed at 3 different social media influencers over a 5 period using the method of digital ethnography. Through observation and analysis of the data collected, themes of cyberbullying will be identified. This study aims to understand how cyberbullying, which takes various forms and contents across the internet, is specifically practiced in the context of social media influencers.