Pandemı̇nı̇n MEB 2023 yabancı dı̇l eğı̇tı̇m vı̇zyonunun gerçekleştı̇rı̇lmesı̇ üzerı̇ne olumsuz etkı̇lerı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
An examination of the negative impacts of the COVİD-19 pandemic on the implementation of the Ministry of National Education's 2023 foreign language education vision
- Tez No: 950236
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ KAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemisinin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında yayımlanan 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında yer alan yabancı dil eğitimi hedeflerinin gerçekleştirilmesine olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmada, pandemi koşullarının yabancı dil eğitiminin kalitesi, erişilebilirliği ve sürdürülebilirliği üzerindeki etkileri öğretmen görüşleri temelinde analiz edilmiştir. Araştırma, nitel araştırma deseni çerçevesinde yürütülmüş olup, farklı okul türlerinde görev yapan 15 İngilizce öğretmeninden elde edilen veriler temel alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve tematik analiz yöntemi doğrultusunda analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda pandemi sürecinde, öğretmenlerin büyük ölçüde kendi çabalarıyla süreci yönetmeye çalıştıkları; materyal eksikliği, dijital altyapı sorunları ve eşitsiz erişim gibi faktörlerin, 2023 Eğitim Vizyonu'nda belirlenen hedeflerin sahada tam anlamıyla karşılık bulmasını engellediği tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen eğitimleri, dijital yeterlilik ve pedagojik destek mekanizmalarının sınırlı düzeyde işlemesi nedeniyle öğretmenlerin mesleki motivasyonlarında azalma gözlemlenmiştir. Çalışma, olağanüstü koşullarda yabancı dil eğitiminin karşılaştığı güçlükleri ve vizyon belgeleri ile uygulama arasındaki uyumsuzlukları ortaya koyarak, ileride benzer durumlara karşı daha kapsayıcı ve bütüncül eğitim politikalarının geliştirilmesi gerektiğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the COVID-19 pandemic on the achievement of foreign language education goals outlined in the 2023 Education Vision published by the Ministry of National Education in 2018. In this context, the study analyzes the effects of pandemic conditions on the quality, accessibility, and sustainability of foreign language education based on teachers' perspectives. The research was conducted within the framework of a qualitative research design and is based on data collected from 15 English teachers working in various types of schools. The data were obtained through a semi-structured interview form developed by the researcher and analyzed using the thematic analysis method. According to the findings, during the pandemic period, teachers largely attempted to manage the process through their own efforts; factors such as lack of materials, digital infrastructure problems, and unequal access were found to hinder the full realization of the goals set in the 2023 Education Vision. Additionally, a decrease in teachers' professional motivation was observed due to the limited implementation of teacher training, digital competence, and pedagogical support mechanisms. The study highlights the challenges faced by foreign language education under extraordinary circumstances and reveals inconsistencies between the vision documents and their implementation. It underscores the need for more inclusive and holistic educational policies to be developed for similar situations in the future.