Sevgi, umut, gurur: 2023 genel seçim reklam filmlerinde duygular
Love, hope, pride: Emotions in the 2023 general election advertising films
- Tez No: 950237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL UZUN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde siyasetin temel niteliklerini oluşturan kutuplaşma, popülizm ve dijital medyanın duyguları köpürten dinamiği siyasette duyguların yerine bakmayı zorunlu kılmaktadır. Bu tezde duyguların siyasetteki yeri politik seçimler bağlamında ele alınmakta ve 2023 genel seçimlerinde ortaya çıkan kolektif duygular, seçim döneminde YouTube'da yayınlanan reklam filmleri üzerinden incelenerek 2023 genel seçiminin duygu atmosferinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda AKP ve CHP'nin resmi YouTube hesaplarında yer alan reklam filmleri retorik analizi yöntemiyle incelenmekte, analizde duygular sosyolojisinin duygulanımsal düzenlemeye ilişkin güncel kavramlarından da yararlanılmaktadır. Elde edilen bulgular sonucunda 2023 genel seçim kampanyasında sevgi, umut, korku, güven ve gurur gibi kolektif duyguların ortaya çıktığı, bu duyguların yanı sıra vatan sevgisi, millet aşkı ve vatan savunması gibi milliyetçi duygulanımların seçim kampanyasının duygu atmosferini oluşturduğu keşfedilmiştir. Bu çalışma günümüz siyasetinde seçmenlerin ve politik aktörlerin Türkiye tahayyüllerini şekillendirmek için düzenlenen kolektif duyguları anlamak ve bu duyguların medya aracılığıyla nasıl düzenlendiğini anlamlandırmak açısından önemli bir kuramsal ve metodolojik katkı sunmaktadır. Anahtar Sözcükler Duygular, Kolektif Coşku, Siyasal Katılım, Seçimler, Seçim Kampanyaları
Özet (Çeviri)
Today, polarisation, populism, and the emotion-stirring dynamics of digital media, which constitute the fundamental characteristics of politics, make it necessary to look at emotions in politics. This thesis examines the role of emotions in politics within the context of political elections and aims to determine the emotional atmosphere of the 2023 general election by analysing the collective emotions that emerged during the election period through advertising films published on YouTube. Within this scope, the advertising films on the official YouTube accounts of the AKP and CHP are examined using rhetorical analysis, and the analysis also draws on current concepts from the sociology of emotions related to affective regulation. The findings reveal that collective emotions such as love, hope, fear, trust, and pride emerged during the 2023 general election campaign. In addition to these emotions, nationalist sentiments such as love for the homeland, love for the nation, and defence of the homeland were found to shape the emotional atmosphere of the election campaign. This study provides an important theoretical and methodological contribution to understanding the collective emotions organised to shape voters' and political actors' visions of Turkey in contemporary politics and how these emotions are regulated through the media. Keywords Emotions, Collective Emotions, Political Participation, Elections, Election Campaigns