Proje yönetimi ve planlaması
Project management and planning
  1. Tez No: 95026
  2. Yazar: YASEMİN DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH ÖNÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Günümüzde gelişen yönetim ve organizasyon anlayışı ile birlikte, firmalar sistemlerle yönetimden yalın organizasyona ve projelerle yönetime yönelmektedirler. Bundan dolayı proje yönetimi ve planlaması kavramı gün geçtikçe değer kazanmaktadır. Bu çalışmada, yönetim ve organizasyonun temel taşlarından olan proje yönetimi ve planlaması ile proje safhaları ve prosesleri incelenmiştir. Birinci bölümde bilimsel proje ve proje yönetimi yaklaşımları incelenmiş ve proje yönetiminin diğer yönetim şekilleri arasındaki bağlantı ortaya konmuştur. Ayrıca proje ve proje yönetimi kavramlarının özellikleri ve proje yönetiminin temel işlevleri anlatılmıştır. İkinci bölümde proje yönetimi safhaları ve projenin vazgeçilmez unsurları olan proje yaşam eğrisi, proje sahibi ve proje organizasyon yapıları incelenmiştir. Proje başarısında önemli faktör olan projelerin tanımlama, planlama, uygulama, kontrol ve sona erme prosesleri ayrıntılarıyla incelenmiş ve projelerde organizasyonel yapmm önemine değinilmiştir. Üçüncü bölümde proje yönetim prosesleri olan proje entegrasyon, alan, maliyet, zaman, kalite, insan kaynakları, iletişim, risk ve tedarik yönetimleri incelenmiştir. Her bir prosesin alt bölümleri bir sistem anlayışıyla analiz edilerek, proseslerin girdileri, araç ve teknikleri ile çıktıları sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise proje yönetiminde başarıyı belirleyen faktörler ile Türkiye'de proje yönetiminin durumu incelenmiştir. Projelerdeki başarı faktörleri ve Türkiye'de proje yönetiminin durumunu öğrenmek amacıyla, 1999'da yapılmış bir anketin sonuçları irdelenerek, projeleri başarıya götüren hususlar incelenmiştir. Son bölümde ise incelemesi yapılan proje yönetim teknikleri ve proseslerinin şirketlerde uygulanabilirliğini göstermek amacıyla bir ERP paket programının, bir imalat firmasına uyarlaması projesi incelenmiştir. Proje esnasında yaşanan sorunlar sebepleriyle anlatılmış ve bu sorunların çözümü için alınan kararlar ve yapılan işler sunulmuştur. Projelerin başarılı bir şekilde sonuçlanabilmesi için öncelikli olarak ayrıntılı bir planlama, iyi bir uygulama ve kontrol mekanizması kadar, sözü edilen yönetim proseslerinin de etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden de proje yönetim prosesleri gün geçtikçe değer kazanmaktadır. Bu gelişmeler, firmaları proje yönetimi anlayışından projelerle yönetim anlayışına yönlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Together with developing management and organization understandings today, the companies are directing themselves towards plain organization and management with systems. Owing to this, project management and planning concept gradually gains value. In this study, project management and planning, which is one of the basis of management and organization, and its stages and processes are examined in the first section. Scientific project and project management approaches are examined and project management's relations with the other management methods are presented. Moreover, the characteristics of project and project management concepts and basic functions of project management are described. In the second section, the stages of project management and project life curve, project stakeholder and project organization structures, which are inseparable factors of the project, are examined. Defining, planning, implementation, control and termination processes of the project, which are imported factors in the success of the project are examined in detail and importance of the organizational structure in projects in mentioned. In the third section, project integration, scope, cost, time, quality, human resources, communication, risk and procurement methods, which are the processes of project management, are examined. Sub-sections of each process are analyzed with a system understanding and inputs, tools and techniques and outputs of processes are presented. In the fourth section, the factors, which determine the success in the project management and status of project management in Turkey are examined. For the purpose of learning the success factors in the projects and the status of project management in Turkey, the conditions that lead a project to success are described by examining the results of an inquiry made in 1999. In the conclusion section, in order to prove the applicability, in companies who examined project management techniques and processes, an adaptation of ERP package program to manufacturing company is examined. The problems experienced during the project are explained with reasons and the decisions taken and the works done for solving these problems are presented. In order to conclude the projects in successful way, along with a detailed planning, a good implementation and control mechanism first, also the mentioned management processes have effect. Project management processes are gaining value as the days progress. These developments are directing the companies from project management concept to management with projects concept. XI