Curling sporcularının pozisyonlarına göre psikolojik beceri ve kişilik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of psychological skills and personality traits of curling athletes according to their positions
- Tez No: 950392
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERİM ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye Curling Süper Ligi'nde mücadele eden sporcuların oynadıkları pozisyonlara göre kişilik özellikleri ve psikolojik becerilerinin analiz edilip, nicel ve nitel yöntemleri bir arada kullanarak kapsamlı bir değerlendirme sunmaktır. Araştırmanın nicel bölümü için toplam (%54,1 Erkek) (%45,9 Kadın) olmak üzere 61 sporcu katılmıştır. Araştırmanın nitel bölümü için 5 Kadın 5 Erkek toplam 10 sporcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, 5 faktör kişilik envanteri ve sporcuların psikolojik becerilerini değerlendirme ölçeği ve nitel görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin karşılaştırılmasında ikili gruplar için Independent Samples T Test, üç ve daha fazla gruplar için One Way Anova testi uygulanmıştır. One Way Anova testi sonucunda anlamlı farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Post Hoc testlerinden Tukey yapılmıştır. Ayrıca katılımcıların 5 faktör kişilik envanteri ve psikolojik beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Nitel verilerin analizi için ise içerik analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde, psikolojik beceri ve kişilik özellikleri açısından eğitim durumu, yaş, baskın el, millilik durumu ve curling tecrübesi açısından belirli alt boyutlarda anlamlı farklar tespit edilmiştir. Cinsiyet, takım kaptanı olma, son devre senaryosu, ise herhangi bir anlamlı fark bulunmamıştır. İstatistiksel analizlerde pozisyonlara göre anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte, back end oyuncularının kişilik ve psikolojik beceri puan ortalamaları front end oyuncularına göre daha yüksek çıkmıştır. Nitel verilere göre front end oyuncuları daha uyumlu ve kaygıya yatkınken; back end oyuncuları daha lider ruhlu, dışadönük ve psikolojik olarak daha güçlü bireyler olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to provide a comprehensive analysis of the personality traits and psychological skills of athletes competing in the Turkish Curling Super League, with a particular focus on their team positions. A mixed-methods research design was employed, combining both quantitative and qualitative approaches. The quantitative sample consisted of 61 athletes (54.1% male, 45.9% female), while the qualitative data were gathered from 10 athletes (5 male, 5 female). Data collection instruments included a personal information form, the Five-Factor Personality Inventory, the Psychological Skills Assessment Scale, and a semi-structured interview protocol. For the analysis of quantitative data, Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, Tukey Post Hoc test, and Pearson correlation analysis were conducted. Content analysis was utilized for the interpretation of qualitative data. The findings indicated statistically significant differences in certain sub-dimensions based on variables such as educational background, age, dominant hand, national team experience, and years of curling experience. No significant differences were found in relation to gender, team captaincy, or final-end performance scenarios. Although no statistically significant difference emerged between player positions, back-end players generally exhibited higher average scores in both personality traits and psychological skills compared to front-end players. Qualitative findings further revealed that front-end players are perceived as more compliant and anxiety-prone, whereas back-end players are described as more extroverted, psychologically resilient, and possessing stronger leadership capabilities.