Türk ve Alman masallarının değerler ve karakter eğitimi açısından karşılaştırılması
Comparison of Turkish and German fairy tales in terms of values and character education
  1. Tez No: 950481
  2. Yazar: AYŞE REYHAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM NİLAY IŞIKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk edebiyatı alanında önemli bir yere sahip olan Pertev Naili Boratav'ın“Zaman Zaman İçinde”adlı masal kitabı ile Grimm Kardeşler'in derlediği“Grimm Masalları”nda iletilmek istenen değerleri tespit etmek; bu masalların değerler eğitimi açısından taşıdığı önemi ortaya koymaktır. Ayrıca söz konusu masalların, çocukların hayatına yön verme potansiyelini değerlendirmek ve bu iki eserde yer alan masalların çocukların karakter eğitimine katkılarını inceleyerek aralarındaki ilişkileri ortaya koymak da araştırmanın hedefleri arasındadır. Pertev Naili Boratav tarafından kaleme alınan ve 2023 yılında İmge Kitabevi tarafından yayımlanan“Zaman Zaman İçinde”adlı kitapta yer alan 22 masal ve Grimm Kardeşler tarafından kaleme alınan ve 2023 yılında Koridor yayınları tarafından yayımlanan“Grimm Masalları”adlı kitapta yer alan 22 masal incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmış, içerik analizi ve literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Toplamda 44 masalın değerleri saptanırken çalışmayı kolaylaştırmak amacıyla sözü edilen 44 masal kodlanmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk olarak çalışmanın bilimsel araştırma basamakları belirlenmiştir. Daha sonra ikinci bölümde yapılan çalışmayla ilgili kavramların tanımlarına ve açıklamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın yöntemine değinilmiştir. Dördüncü bölümde Pertev Naili Boratav ve Grimm Kardeşler'in hayatı, edebi kişilikleri ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde öncelikle masalların özetlerine yer verilmiştir. Sonrasında masallardan elde edilen değer başlıkları altında masallardan yapılan alıntılar açıklanmıştır. Elde edinilen veriler ve değerler tablolaştırılarak somutlaştırılmıştır. İncelenen bu 44 masalın, değerler ve karakter eğitimine katkıları alıntılarla birlikte ortaya konmuştur. Altıncı bölümde, araştırmadan elde edilen sonuçlara ve bu çalışmanın nelere kaynaklık edebileceğine ilişkin önerilere yer verilmiştir. Araştırma sonucunda Pertev Naili Boratav tarafından kaleme alınan“Zaman Zaman İçinde”kitabındaki 22 masalda ve Grimm Kardeşler tarafından kaleme alınan“Grimm Masalları”kitabından seçilen 22 masalda bulunan ortak 19 değer tespit edilmiştir. Bu değerler şunlardır: adalet, cesaret, çalışkanlık, dayanışma, dostluk, dürüstlük, fedakârlık (özveri), güç, iyilikseverlik, kararlılık, merhamet, misafirperverlik, sabır, sadakat, sevgi, sorumluluk, sözünde durma, vefa ve yardımseverlik. Elde edilen bulgular sonucunda, incelenen bu iki masal kitabının değerler eğitimine kaynaklık edip etmeyeceği saptanmıştır. Ayrıca bu masallarda geçen değerlerin, çocukların karakter eğitimine olan etkisi de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the values intended to be conveyed in Zaman Zaman İçinde, a fairy tale book by Pertev Naili Boratav, who holds a significant place in the field of children's literature, and in the Grimm's Fairy Tales compiled by the Brothers Grimm, and to reveal the importance of these tales in terms of values education. Additionally, the study aims to evaluate the potential of these tales to shape children's lives and to examine the contributions of the tales in these two works to children's character education, thereby uncovering the relationships between them. In this context, 22 tales from Zaman Zaman İçinde, written by Pertev Naili Boratav and published by İmge Publishing in 2023, and 22 tales from Grimm's Fairy Tales, written by the Brothers Grimm and published by Koridor Publishing in 2023, were analyzed. The research was conducted using qualitative research methods, including content analysis and literature review. To facilitate the study, the values within these 44 tales were identified and coded. The study is structured in six chapters. First, the scientific steps of the research were outlined. In the second chapter, key concepts and related definitions were provided. The third chapter addressed the research methodology. The fourth chapter offered background information on the lives, literary identities, and major works of Pertev Naili Boratav and the Brothers Grimm. In the fifth chapter, summaries of the tales were presented, followed by excerpts categorized under specific value headings. The collected data and values were visualized through tables to enhance clarity. The contributions of the analyzed tales to values and character education were supported with direct quotations from the texts. Finally, the sixth chapter presented conclusions and recommendations regarding the applicability and significance of the research. As a result of the analysis, 19 common values were identified in the 22 tales selected from each of the books Zaman Zaman İçinde and Grimm's Fairy Tales. These values are: justice, courage, diligence, solidarity, friendship, honesty, self-sacrifice (altruism), strength, kindness, determination, compassion, hospitality, patience, loyalty, love, responsibility, keeping promises, fidelity, and helpfulness. The findings revealed whether these books can be utilized as effective tools for values education. Moreover, the impact of the values expressed in the tales on children's character development was also discussed in detail.