Eski Mısır toplumunda tarım
Agriculture in Ancient Egypt society
- Tez No: 950527
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Eski Mısır'da tarım çok önemli bir alan oluşturmuştur. Eski Mısır'ın en önemli doğal kaynağı olan Nil Nehri sayesinde tarım alanında hızlı ve büyük bir şekilde gelişme olmuş ve aynı zamanda da çiftçiliğin ön plana çıkması sonucunda büyük bir etki oluşturup bu medeniyetin temellerini sağlamasında büyük bir rol oynamıştır. Tarım sayesinde Mısır büyük ticari faaliyetler içerisinde diğer devletler ile ilişkilerinde büyük bir şekilde ekonomik alanda kalkınma sağlamış ve bu yüzden de büyük bir ilerleme kaydedebilen medeniyet olmuştur. Tarım sayesinde Nil Nehri de ön plana çıkmıştır. Çünkü tarım ve Nil Nehri birbirinden ayrılamaz olması ve birbirleriyle ilişkileri sayesinde Mısır medeniyetinin önemli bir geçim kaynağının en önemli faaliyet alanı olabilmesini sağlamışlardır. Nil Nehri'nin Mısır'a hediyesi diyebileceğimiz papirüs ise büyük bir etki yaratmış ve birçok alanlarda kullanılabilme özelliğini sağlayabilmiştir. Özellikle Nil Nehri ve çevresinde yapılan tarım sayesinde elde edilen ürünlerin hasadından sonra Nil Nehri'nin ulaşım yolu aracılığı sayesinde tarımdaki fazla kalan elde edilen ürünlerin ticaretinin yapılması büyük bir önem kazanmış ve Mısır medeniyetinin oluşabilmesinde özel bir ayrıcalık kazandırabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agriculture constituted a very important area in Ancient Egypt. Thanks to the Nile River, which is the important natural resource of Ancient Egypt, there has been a rapid and great development in the field of agriculture. As well as, prominence of farming it has had a great impact and played a major role in providing the foundations of this civilzation. Thanks to agriculture, Egypt has achived great economic development in its realotions with other states in great commercial activities and therefore has been a civilzation that has made great progress. Papyrus, which we can call the gift of the Nile River to Egypt had a great impact and was able to be used in many areas the products obtained in agriculture have also been in rituals. Because the use of agricultural products in order has explained this to us. Especially after the harvest of the products obtain a through agriculture in and around the Nile River, the trade of the products obtained from the surplus in agriculture through the transportation route of the Nile River has gained great importance and has been able to gain a special privilege in the formation of Egypt is civilization.