Groningen Kırılganlık Ölçeği Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the Turkish version of the Groningen Frailty Indicator
- Tez No: 950730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Olumsuz sağlık sonuçları ve mortalite ile ilişkili bir klinik durum olan kırılganlık, artan yaşlı nüfus ile birlikte önemini daha da artırmıştır. Kırılganlıkla ilişkili sağlık sonuçlarını iyileştirmek için kırılganlığın değerlendirilmesine gereksinim vardır. Bu çalışmada kırılganlığı değerlendirmek için Nardi Steverink tarafından geliştirilmiş ve yaygın kullanılan araçlardan biri olan“Groningen Kırılganlık Ölçeği”nin (Groningen Frailty Indicator) Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Nisan-Ekim 2024 tarihleri arasında Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 65 yaş üzeri bireyler arasından, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 150 birey araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcılar ile görüşülerek Groningen Kırılganlık Ölçeği, Edmonton Kırılganlık Ölçeği, KATZ Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Mini Nutrisyonel Değerlendirme Testi Kısa Formu uygulanmıştır. Test-tekrar test güvenilirliği değerlendirmek için Groningen Kırılganlık Ölçeği ilk uygulamadan 15 gün sonra tekrar uygulanmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde; ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerleriyle, frekans ve yüzdelik gibi tanımlayıcı analizlerin yanısıra faktör analizi, sınıf içi korelasyon katsayısı, cronbach α güvenirlilik katsayısı, korelasyon analizi gibi analizlerden yararlanılmıştır. Yaş ortalaması 72,83±8,25 olan katılımcıların, %58'i kadındı. Açıklayıcı faktör analizinde“Groningen Kırılganlık Ölçeği”maddelerinin tek bileşen altında toplandığı ve açıklayıcılık katsayısının %42,5 olduğu belirlendi. Ölçekte yer alan tüm maddelerin faktör yükü %30'un üzerindeydi.
Özet (Çeviri)
Frailty, a clinical condition associated with negative health outcomes and mortality, has gained even more importance with the increasing elderly population. There is a need to assess frailty in order to improve health outcomes associated with frailty. This study aimed to investigate the validity and reliability of the Turkish version of the“Groningen Frailty Indicator”, one of the widely used tools developed by Nardi Steverink to assess frailty. The study sample consisted of 150 individuals over the age of 65 who applied to the Family Health Center between April and October 2024 and who met the inclusion criteria. The Groningen Frailty Scale, Edmonton Frailty Indicator, KATZ Activities of Daily Living Scale, and Mini Nutritional Assessment Short Form were applied to the participants after interviews. To evaluate the test-retest reliability, the Groningen Frailty Indicator was re-administered 15 days after the first administration. In the evaluation of the findings; In addition to descriptive analyzes such as mean, standard deviation, median, minimum and maximum values, frequency and percentage, factor analysis, intraclass correlation coefficient, Cronbach's α reliability coefficient, correlation analysis were used. 58% of the participants whose average age was 72.83±8.25 were female. In the explanatory factor analysis, it was determined that the items of the“Groningen Frailty Indicator”were collected under a single component and the explanatory coefficient was 42.5%. The factor loading of all items in the scale was over 30%.