Üniversite öğrencilerinde duygu düzenleme güçlüğü: duygusal yoğunluk, duygusal özyeterlik ve duygularını değiştirebilme inancı değişkenlerinin rolü
Emotion regulation difficulties of universty students: the role of emotional intensity, emotional self-efficacy and emotion malleability beliefs
- Tez No: 950823
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ALİ GİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü düzeylerinin duygusal yoğunluk, duygusal özyeterlik ve duygularını değiştirebilme inancı değişkenleri tarafından yordanıp yordanmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri arasında yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, Mersin Üniversitesine bağlı 4 fakültede yer alan 8 farklı bölümde öğrenim gören lisans öğrencileri arasından amaçlı, seçkisiz küme örnekleme yöntemiyle belirlenen katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmaya 403'ü (%58,1) kadın ve 291'i (%41,9) erkek olmak üzere toplamda 694 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın verileri, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı Bahar döneminde elde edilmiştir. Verilerin elde edilmesi amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”,“Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği”,“Duygusal Tepkisellik Ölçeği”,“Duygusal Özyeterlik Ölçeği”ve“Duygusal İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin analizini yapabilmek için öncelikle veriler dijital ortama yüklenmiştir. Devamında toplanan verilerin analizi SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 istatistiksel yazılımından yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Ayrıca elde edilen verilerin analizinde basit korelasyon ve çoklu regresyon analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, duygusal yoğunluk, duygusal özyeterlik ve duygularını değiştirebilme inancı değişkenlerinin üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü düzeylerini istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir. Ek olarak üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü düzeylerini açıklayan yordayıcı değişkenlerin önem sırası duygusal yoğunluk, duygusal özyeterlik ve duyguları değiştirebilme inancı şeklinde belirlenmiştir. Son olarak, duygusal yoğunluk, duygusal özyeterlik ve duygularını değiştirebilme inancının üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü düzeyleri üzerindeki toplam varyansın %25'ini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, ilgili alan yazındaki çalışmalar ve kuramsal çerçeve ışığında tartışılarak gelecek araştırmalara ve uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether university students' levels of emotional regulation difficulties are predicted by the variables of emotional intensity, emotional self-efficacy, and belief in the ability to change emotions. A correlational survey model, which is among quantitative research methods, was used in the study. The sample group of the study consists of participants selected through purposive, non-random cluster sampling from among undergraduate students studying in eight different departments in four faculties affiliated with Mersin University. A total of 694 university students participated in the study, 403 (58.1%) of whom were female and 291 (41.9%) of whom were male. The data for the study were collected during the spring semester of the 2023-2024 academic year. The“Personal Information Form,”“Emotional Regulation Difficulty Scale,”“Emotional Reactivity Scale,”“Emotional Self-Efficacy Scale,”and“Emotional Belief Scale”were used to collect the data. In order to analyze the data obtained within the scope of the study, the data were first uploaded to a digital environment. Subsequently, the analysis of the collected data was performed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 statistical software. Furthermore, simple correlation and multiple regression analysis methods were used in the analysis of the obtained data. The research findings showed that the variables of emotional intensity, emotional self-efficacy, and belief in the ability to change emotions statistically significantly predicted university students' levels of emotion regulation difficulties. Furthermore, the order of importance of the predictor variables explaining university students' levels of emotion regulation difficulties was determined as emotional intensity, emotional self-efficacy, and belief in the ability to change emotions. Finally, it was concluded that emotional intensity, emotional self-efficacy, and belief in the ability to change emotions explained 25% of the total variance in university students' levels of emotion regulation difficulties. The findings obtained from the study were discussed in light of related studies in the literature and the theoretical framework, and recommendations were made for future research and applications.