Üç farklı pediatrik kronun farklı aşındırıcılığa sahip diş macunlarıyla fırçalanması sonrası yüzey pürüzlülüklerinin in-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of surface roughness of three different pediatric crowns following brushing with toothpastes of varying abrasiveness
- Tez No: 950829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜÇYETMEZ TOPAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, üç farklı pediatrik kronun farklı aşındırıcılık değerlerine sahip çocuk diş macunları ve distile su ile uzun dönem klinik fırçalama etkilerini simüle eden döngülerle, fırçalama simülatöründe fırçalanması sonrası; yüksek çözünürlüğü sahip cihazlarla yüzey pürüzlülüğü değerlerinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada paslanmaz çelik kron (NuSmile®, ABD), pediatrik zirkon kron (NuSmile®, ABD) ve üç boyutlu baskıyla üretilmiş pediatrik rezin kron (Senertek P CrownV4, Türkiye) olmak üzere üç farklı kron çeşidi kullanılmıştır. Toplam 60 aynı boyuttaki kron örneği, üç ana gruba (n=20) ve her biri dört alt gruba (n=5) ayrılmıştır. Alt gruplarda yüksek (RDA=103), orta (RDA=80) ve düşük (RDA=35) aşındırıcılığa sahip çocuk diş macunları ile bir kontrol grubunda distile su kullanılmıştır. Fırçalama simülasyonu, her örneğin yumuşak sertlikteki fırça ile 200 grF sabit basınç altında ve 10.000, 30.000, 50.000 döngüde, fırçalama simülatöründe gerçekleştirilmiştir. Tüm örneklerinin sayısal yüzey pürüzlülük değerleri (Ra) ve yüzey topografik haritalandırması, başlangıç ve tüm fırçalama döngüleri sonrasında atomik kuvvet mikroskobu (AFM, Park XE-100E, Parksystem, Kore) ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate, in vitro, the surface roughness of three different pediatric crowns after simulated long-term clinical toothbrushing using a brushing simulator with children's toothpastes of varying abrasivity and distilled water, by means of high-resolution surface analysis techniques. Materials and Methods: In this study, three different types of pediatric crowns were used: stainless steel crowns (NuSmile®, USA), pediatric zirconia crowns (NuSmile®, USA), and 3D-printed pediatric resin crowns (Senertek P CrownV4, Turkey). A total of 60 crowns of identical size were divided into three main groups (n=20), each subdivided into four subgroups (n=5). Subgroups were brushed with children's toothpastes of high (RDA=103), medium (RDA=80), and low (RDA=35) abrasivity, while the control group was brushed with distilled water. Toothbrushing simulation was performed using a brushing simulator under a constant force of 200 gF with soft-bristled brushes at 10,000, 30,000, and 50,000 cycles. Surface roughness values (Ra) and topographical surface maps of all specimens were measured at baseline and after each brushing interval using atomic force microscopy (AFM, Park XE-100E, Park Systems, Korea). Morphological surface evaluations before and after brushing were conducted using scanning electron microscopy (SEM, LEO 1430 VP, Germany).