Azotemik ve non- azotemik kedilerde geçirgen bağırsak sendromu ile intestinal mukozal hasarlanmanın tespiti
Detection of intestinal mucosal damage with leaky gut syndrome in azotemic and non-azotemic cats
  1. Tez No: 950900
  2. Yazar: MERVE ÇOKLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu projenin özgün değeri, azotemik ve non-azotemik kedilerde bağırsak geçirgenliği ile böbrek hastalıkları arasındaki ilişkilerin detaylı bir şekilde incelenmesine dayanmaktadır. Renal tutulum ile bağırsak geçirgenliğinin bozulduğu ve bu durumun böbrek hastalıklarıyla ilişkili olduğuna dair mevcut literatür, üremik toksinlerin bağırsak hücreleri üzerindeki olumsuz etkilerini ve mukozal bütünlüğün bozulmasını göstermektedir. Beşeride beyan edildiği üzere benzer şekilde azotemik kedilerde, bağırsak bariyerinin zarar görmesinin renal fonksiyonlarla ilişkili olduğunun ortaya konulması veteriner sahada literatür bulunmayan bu alandaki soruların cevaplanmasına olanak sağlayabilir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim dalında gerçekleştirildi. Prospektif çift kör planlanan araştırma kapsamında küçük hayvan kliniklerimize başvuruda bulunan farklı ırk, yaş ve her iki cinsiyetteki kediler arasından klinik rutin değerlendirme kapsamında sırası ile azotemik ya da anazotemik teşhisi konulan toplamda 35 kedi araştırmaya dahil edildi. Renal hasarı bulunan kediler kendi içerisinde azotemi durumuna göre de iki farklı gruba ayırıldı. Bulgular: sCr düzeyleri açısından gruplar arasında yapılan Kruskal-Wallis varyans analizi sonucunda, farklı evrelerdeki azotemik hayvanlar ile non-azotemik grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The original value of this project is based on a detailed study of the relationships between intestinal permeability and renal disease in azotemic and non-azotemic cats. The existing literature that intestinal permeability is impaired with renal involvement and that this is associated with renal disease demonstrates the adverse effects of uremic toxins on intestinal cells and disruption of mucosal integrity. Similarly, demonstrating that damage to the intestinal barrier is associated with renal function in azotemic cats, as reported in the literature, may allow answering questions in this area where there is no literature in the veterinary field. Material and Methods: This study was conducted in the Department of Internal Medicine, Faculty of Veterinary Medicine, Adnan Menderes University, Aydın. Within the scope of the prospective double-blind study, a total of 35 cats of different breeds, ages and both sexes who were diagnosed as azotemic or anazotemic, respectively, within the scope of clinical routine evaluation among cats of different breeds, ages and both genus who applied to our small animal clinics were included in the study. Cats with renal damage were divided into two different groups according to their azotemia status. Results: As a result of Kruskal-Wallis analysis of variance between the groups in terms of sCr levels, statistically significant differences were found between the azotemic animals at different stages and the non-azotemic group.