Koklear implant kullanıcılarında spektrotemporal kodlamanın konuşma algısı, müzikal deneyim ve işitme kalitesine etkisi
The effect of spectrotemporal coding on speech perception, musical experience and hearing quality in cochlear implant users
- Tez No: 950954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DİNÇER D'ALESSANDRO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı uzun süre koklear implant (Kİ) kullanan bireylerde spektrotemporal kodlamanın konuşma algısı, müzikle ilgili yaşam kalitesi ve işitme kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmanın ikincil amacı ise bireylerin demografik özelliklerinin ve odyolojik bulgularının sonuçlar üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya prelinguel dönemde ileri veya çok ileri derecede işitme kaybına sahip olan ve Kİ uygulanan toplam 20 genç yetişkin birey katılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde bireylerin odyolojik değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra katılımcıların konuşma algıları Türkçe Matris Cümle Testi ve Türkçe Gürültüde Konuşmayı Anlama Testi (HINT) uygulanarak değerlendirilmiştir. Her iki konuşma algısı testi de sessiz ve gürültüde dinleme koşullarında uygulanmıştır. Spektrotemporal kodlama becerilerini değerlendirmek için yakın zamanda geliştirilmiş bir test olan Spectro-Temporal Ripple for Investigating Processor EffectivenesS (STRIPES) kullanılmıştır. Serbest alanda gerçekleştirilen bu testlerin ardından Müzikle İlgili Yaşam Kalitesi Anketi (MuRQoL-Tr) kullanılarak katılımcıların müzik algısı ve müzik etkinlikleri hakkında tutumu ile gösterdikleri önem incelenmiştir. İşitme İmplantı Ses Kalitesi İndeksi (İİSKİ) aracılığı ile bireylerin işitme kaliteleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to evaluate the longterm effects of spectrotemporal coding on speech perception, music-related quality of life and hearing quality in cochlear implant (CI) users. The secondary aim of the study was to investigate the effects of demographic characteristics and audiologic findings on the results. The study included 20 young prelingually deaf or hard-of-hearing CI adults implanted at childhood. The first part of the study consisted of audiologic assessment of the patients. Afterwards, the participants' speech perception was assessed by using the Turkish Matrix Sentence Test and the Turkish Hearing in Noise Test (HINT) Both speech perception tests were administered both in silence and noise. To assess spectrotemporal coding skills, a recently developed test, Spectro-Temporal Ripple for Investigating Processor EffectivenesS (STRIPES) was used. After these sound field assessments, the The Music-Related Quality of Life Measure (MuRQoL-Tr) was used to assess the participants' musical experience regarding their attitude to musical activities. Hearing Implant Sound Quality Index (HISQUI19) was used to assess the hearing quality of participants. Finally, the findings were compared with each other.