Akut koroner sendrom ile başvuran hastalarda nonkülprit koroner artere girişimin indeks yatışta yapılması ile elektif şartlarda yapılmasının 3 yıllık takipte MACE açısından karşılaştırılması
- Tez No: 950958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİM EMET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar dünyada en sık ölüm sebebidir. Kronik ve dejeneratif hastalık olan aterosklerozun, akut plak rüptürü veya erozyonu sonucu meydana 10 gelen klinik tablolar olan akut koroner sendromlar ise en sık ölüme sebep olan kardiyovasküler hastalıklardır. Akut koroner sendrom tanısı alan hastalarda hızlıca sorumlu koroner arterde revaskülarizasyon sağlanması gerekmektedir. Akut koroner sendromların yaklaşık yarısında sorumlu lezyon dışında en az bir koroner arterde nonkülprit lezyon olduğu bilinmektedir. Nonkülprit arterin revaskülarizasyonunun optimal zamanlaması STEMİ hastalarında randomize çalışmalarla aydınlatılmış olmasına karşın NSTEMİ ve USAP hastalarında yeterli çalışma yoktur. Çalışmamızda akut koroner sendrom ile başvuran hastalarda nonkülprit koroner artere girişimin indeks yatışta yapılması ile elektif şartlarda yapılmasının 3 yıllık takipte MACE açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Metod: Çalışmamıza AKS tanısı ile sorumlu koroner artere PKG yapılan ve operatörün kararı olarak nonkülprit lezyona indeks yatışta (aynı seansta veya 1 gün arayla) işlem yapılanlar (n=62) ve elektif şartlarda (ortalama 25.5 gün arayla) işlem yapılanlar (n=40) olarak toplam 102 hasta kabul edildi. İki grup arasında işlemler sonrası 3 yıllık takipte majör advers kardiyak olaylar (MACE) açısından karşılaştırma planlandı.Nonkülprit lezyon ciddiyeti anjiyografik olarak belirlendi. MACE komponentleri ölüm, serebrovasküler olay, tekrarlayan miyokart enfarktüsü, miyokart enfarktüsü dışında revaskülarizasyon ve kardiyak hospitalizasyon olarak belirlendi. Bulgular: Majör advers kardiyak olaylardan SVO; indeks yatışta komplet revaskülarizasyon grubun %1.6'sında(n=1) gelişmesine karşın nonkülprit artere elektif şartlarda girişim yapılan grubun %5'inde(n=2) geliştiği görüldü (p değeri= 0.323). Diğer MACE komponentlerinden Tekrar Mİ %14.5'e (n=9) karşın %7.5 (n=3) (p değeri =0.269) , Mortalite %8.2'ye (n=5) karşın %17.5 (n=7) (p değeri = 0.158), Mİ dışı revaskülarizasyon %16.1'e (n=10) karşın %15 (n=6) (p değeri = 0.511), Hospitalizasyon %32.2'ye (n=20) karşın %30.8 (n=12) (p değeri =0.263) olarak saptandı. Sonuç: Çalışmamızda akut koroner sendromu olan ve çok damar hastalığı saptanan hastalarda enfarkt ilişkili olmayan koroner artere indeks yatışta girişim yapılması ile elektif şartlarda (ortalama 25.5 gün) girişim yapılması arasında 3 yıllık takipte major advers kardiyovasküler olaylar (tekrar Mİ, SVO, ölüm, MI dışı revaskülarizasyon, kardiyak hospitalizasyon) açısından istatistiksel anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bulgularımızın prospektif randomize kontrollü çalışmalar ile de desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Cardiovascular diseases are the leading cause of death worldwide. Acute Coronary Syndromes (ACS), which result from the acute rupture or erosion of atherosclerosis—a chronic and degenerative disease—are the most common cardiovascular conditions leading to mortality. Once a diagnosis of ACS is established, rapid revascularization of the culprit coronary artery is essential. It is known that in approximately half of ACS cases, there is at least one non-culprit lesion in a coronary artery other than the culprit lesion. While randomized studies have elucidated the optimal timing of revascularization for non-culprit arteries in STEMI patients, there is a lack of sufficient research in NSTEMI and UA patients. In our study, we aim to compare the three-year outcomes in terms of Major Adverse Cardiovascular Events (MACE) between performing an intervention on the non-culprit coronary artery during the index hospitalization versus under elective conditions in patients presenting with Acute Coronary Syndrome. Methods:Our study included a total of 102 patients diagnosed with Acute Coronary Syndrome (ACS) who underwent percutaneous coronary intervention (PCI) for the culprit coronary artery. Based on the operator's decision, patients were categorized into two groups: those who underwent intervention on the non-culprit lesion during the index hospitalization (either in the same session or within one day, n = 62) and those who underwent intervention under elective conditions (on average, 25.5 days later, n = 42). The primary objective was to compare major adverse cardiovascular events (MACE) over a three-year follow-up period between the two groups. The severity of non-culprit lesions was determined angiographically. MACE components included mortality, cerebrovascular events, recurrent myocardial infarction (MI), revascularization other than MI-related interventions, and cardiac hospitalization. Results:Among major adverse cardiovascular events, cerebrovascular events (CVE) occurred in 1.6% (n = 1) of patients in the index hospitalization complete revascularization group, compared to 5% (n = 2) in the elective revascularization group (p = 0.323). Other MACE components were observed as follows: 12 • Recurrent MI: 14.5% (n = 9) vs. 7.5% (n = 3), p = 0.269 • Mortality: 8.2% (n = 5) vs. 17.5% (n = 7), p = 0.158 • Revascularization other than MI-related: 16.1% (n = 10) vs. 15% (n = 6), p = 0.511 • Cardiac hospitalization: 32.2% (n = 20) vs. 30.8% (n = 12), p = 0.263 No statistically significant differences were observed between the two groups across MACE components. Conclusion:In our study, no statistically significant difference was found in major adverse cardiovascular events (including recurrent myocardial infarction, cerebrovascular events, mortality, revascularization other than MI-related interventions, and cardiac hospitalization) over a three-year follow-up period between patients with acute coronary syndrome and multivessel disease who underwent intervention on the non-infarct-related coronary artery during the index hospitalization versus under elective conditions (mean 25.5 days later). Our findings highlight the need for further validation through prospective randomized controlled trials.