Yaşlandırmanın farklı adeziv sistemlerin mikro makaslama bağlanma dayanımına etkisi
Effect of aging on microshearing bond strength of different adhesive systems
- Tez No: 950962
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Diş renginde dayanıklı restorasyonlara yönelik artan talep, güvenilir bağlanma ihtiyacını arttırmaktadır. Dentin dokusuna bağlanma, dentinin karmaşık biyolojik bileşimi nedeniyle her zaman zorlayıcı olmuştur. Yüksek bağlanma gücü elde edilmesi için adeziv ajan kollajen ağ boyunca homojen bir şekilde nüfuz etmeli ve etkili bir şekilde polimerize edilmelidir. Bu çalışmanın amacı; iki aşamalı self-etch adeziv sistem ve universal adeziv sistemin self-etch uygulama modu ve etch-and-rinse uygulama modunun dentin mikromakaslama bağlanma dayanımları üzerine etkilerini ve ayrıca 1 yıllık yaşlandırma prosedürlerini taklit eden ısısal yaşlandırma işleminin dentin mikromakaslama bağlanma dayanımına etkisini değerlendirmektir. Bu tez çalışmasında 60 adet insan alt keser dişleri kullanıldı. İki aşamalı self-etch adeziv sistem ( Clearfil SE Bond; Kuraray Noritake Dental, Japan), universal adeziv self-etch mod (Clearfil S3 Bond Universal; Kuraray Noritake Dental, Japan) ve universal adeziv etch-and-rinse mod (Clearfil S3 Bond Universal; Kuraray Noritake Dental, Japan) test edildi. Hazırlanan 1, 2 ve 3. test grupları yaşlandırma işlemi uygulanmadan 37℃ su içinde 24 saat etüvde bekletildi, 4, 5 ve 6. test gruplarına ağız içi 1 yıl yaşlandırma işlemini taklit eden, 10.000 kez ısı ile yaşlandırma işlemi uygulandı. Hazırlanan örnekler mikromakaslama bağlanma dayanım testi ile değerlendirildi. Mikro makaslama bağlanma dayanım testinden sonra kopma yüzeyindeki kırılma tipi stereomikroskopta x10 büyütmede incelendi ve kırılma tipleri kaydedildi. Materyal kullanım modları söz konusu olduğunda başlangıç bağlanma dayanımı (T0) ve 1 yıllık yaşlandırma uygulanan (T1) ölçümlerinde bütün gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05). Bu tez çalışması sonuçlarına göre, dentin adeziv sistemlerin mikro makaslama bağlanma dayanımları karşılaştırıldığında SE grubu başlangıç ve 1 yıllık yaşlanma simülasyonu sonrası, U-ER ve U-SE gruplarından daha yüksek bağlanma dayanımı değerleri gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing demand for durable tooth-colored restorations, the need for a reliable bonding agent is needed. Bonding to dentin tissue has always been challenging due to the complex biological composition of dentin. To achieve high bond strength, the adhesive agent must penetrate uniformly throughout the collagen system and be polymerized effectively. The aim of this study was to evaluate the effects of two-step self-etch adhesive system and a universal adhesive system used as self-etch mode and etch-and-rinse mode on dentin microshear bond strengths and also to evaluate the effect of thermal aging process simulating 1-year aging procedures on dentin microshear bond strength. In this study, 60 human lower incisors were used. A two-step self-etch adhesive system (Clearfil SE Bond; Kuraray Noritake Dental, Japan), universal adhesive with self-etch mod (Clearfil S3 Bond Universal; Kuraray Noritake Dental, Japan), and universal adhesive with etch and rinse mod (Clearfil S3 Bond Universal; Kuraray Noritake Dental, Japan) were tested. The prepared 1st, 2nd and 3rd test groups were stored in water at 37℃ for 24 hours without aging process, and the 4th, 5th and 6th test groups were aged with 10,000 thermal cycles, which simulates the 1-year oral aging process. Prepared samples were evaluated using microshear bond strength test. After the micro shear bond strength test, the fracture type on the fracture surface was examined under a stereomicroscope at x10 magnification and the fracture types were recorded. When comporing the material usage modes, at initial bond strength (T0) and 1 year aging applied (T1) groups, statistically significant differences were found between all groups (p0.05). According to the results of this thesis study, when the micro shear bond strengths of dentin adhesive systems were compared, it was found that the SE group showed higher bond strength values than the U-ER and U-SE groups at the beginning and after 1-year aging simulation.