Açık kalp cerrahisinde aortik kross-klemp süresinin post operatif dönemde deliryuma etkisi
Effect of aortic cross-clamping duration on delirium in the postoperative period in open heart surgery
  1. Tez No: 950989
  2. Yazar: FATİH CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, açık kalp cerrahisi geçiren hastalarda aortik kross-klemp süresinin postoperatif dönemde deliryum gelişimi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı nitelikte olan bu çalışma, 2024 yılı Şubat ve Eylül ayları arasında bir üniversite hastanesinin kalp damar cerrahisi kliniğinde gerçekleştirilmiş; dahil edilme kriterlerini sağlayan toplam 39 hasta örneklem grubunu oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde Mini Mental Durum Testi, Hemşirelik Deliryum Tarama Skalası ve NIRS (yakın kızılötesi spektroskopi) monitörizasyonu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, deliryum gelişen hastaların oranı %23,1 olarak belirlenmiştir. Kross-klemp süresi 60 dakikadan uzun olan hastalarda deliryum oranı daha yüksek bulunmasına rağmen, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Benzer şekilde, yaş, cinsiyet, sodyum (Na), potasyum (K), pH düzeyleri ve NIRS değişimi gibi diğer parametreler ile deliryum gelişimi arasındaki ilişkilerde de anlamlı farklılıklar saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of aortic cross-clamp time on the development of postoperative delirium in patients undergoing open-heart surgery. Conducted with a descriptive and comparative design, the research took place between February and September 2024 in the cardiovascular surgery clinic of a university hospital. A total of 40 patients who met the inclusion criteria comprised the sample group. Data collection tools included the Mini-Mental State Examination (MMSE), the Nursing Delirium Screening Scale (Nu-DESC), and near-infrared spectroscopy (NIRS) monitoring. According to the results, the incidence of delirium was found to be 23.1%. Although patients with cross-clamp times longer than 60 minutes had a slightly higher rate of delirium, this difference was not statistically significant (p>0.05). Similarly, other variables such as age, gender, sodium (Na), potassium (K), pH levels, and NIRS variation showed no significant associations with the development of delirium.