Acil servise başvuran akut koroner sendrom tanılı hastalarda delta copeptin düzeyinin tanısal değeri
The Diagnostic Value Of Delta Copeptin Levels İn Patients With Acute Coronary Syndrome Presenting To The Emergency Department
  1. Tez No: 951031
  2. Yazar: NURULLAH YOLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT YÜCEL ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Acil servise başvuran hastaların önemli bir kısmı akut koroner sendrom semptomları ile gelmektedir. Bu gruptaki hastalar basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek durumlardan hayatı tehdit eden hatta ölümle sonuçlanabilecek durumlara kadar geniş bir yelpaze içerisinde yer almaktadır. Akut koroner sendrom semptomları ile gelen hastaların her yaş grubunda olması ve semptomların çok çeşitli olması hastaların tanınması ve yönetimini zorlaştırmaktadır. Bu grup hastaların tanınmasında hastanın anamnezi, EKG ve laboratuar parametreleri kullanılmaktadır. En ölümcül hastalıklardan biri olan akut koroner sendrom tanısına daha etkin biçimde nasıl gidilebilir düşüncesiyle pek çok biyomarker üzerinde çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada şu an tanı aracı olarak kullanılan hs-troponin ile delta copeptin düzeyinin karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: 10 Aralık 2023 ile 20 Aralık 2023 tarihleri arasında acil servisimize göğüs ağrısı ile başvurup dahil etme kriterlerini karşılayan, 18 yaş üzeri, 130 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar kılavuzlar (AHA 2021 Göğüs Ağrısı Kılavuzu, ESC 2020 NSTEMI Kılavuzu, ESC 2023 Akut Koroner Sendromlar Kılavuzu) ışığında değerlendirilerek AKS olan (n=65) ve AKS olmayan (n=65) olmak üzere 2 grupta incelendi. Tüm hastalardan elde edilen copeptin verileri, high sensitive troponin, HEART skoru, vital parametreler, demografik özellikler, invaziv koroner anjiografi görüntüleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: A significant portion of patients presenting to the emergency department exhibit symptoms of acute coronary syndrome. Within this group, patients range from those with conditions that can be addressed with simple medical interventions to those facing life-threatening or even fatal situations. The presence of acute coronary syndrome symptoms across all age groups and the diverse nature of these symptoms make the recognition and management of these patients challenging. The identification of this patient group relies on the patient's medical history, electrocardiogram (ECG), and laboratory parameters. Given that acute coronary syndrome is one of the most fatal diseases, ongoing research focuses on finding more effective ways to diagnose it, including the exploration of various biomarkers. This study aims to compare the diagnostic value of currently used markers, such as hs-troponin, with delta copeptin levels. Materials and Methods: Between December 10, 2023, and December 20, 2023, 130 patients aged 18 and above who presented to our emergency department with chest pain and met the inclusion criteria were included in the study. These patients were evaluated in accordance with guidelines (AHA 2021 Chest Pain Guidelines, ESC 2020 NSTEMI Guidelines, ESC 2023 Acute Coronary Syndromes Guidelines) and categorized into two groups: those with acute coronary syndrome (ACS) (n=65) and those without ACS (n=65). Copeptin data obtained from all patients were compared with high-sensitive troponin, HEART score, vital parameters, demographic characteristics, and invasive coronary angiography images.