Parkinson Plus hastalarında mikrobiyota metaboliti kısa zincirli yağ asitleri ve bağırsak enzim aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of microbiota metabolite short chain fatty acids and intestinal enzyme activity in Parkinson Plus patients
- Tez No: 951039
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜMEYRA YERLİKAYA AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Parkinson Plus hastalığı etiyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış, dopaminerjik tedaviye zayıf yanıt veren ve hızlı progresyon gösteren atipik parkinsonizmlerdir. Bağırsak-beyin ekseni üzerindeki kanıtlar, mikrobiyota kaynaklı metabolitler ve enzimlerin Parkinson Plus hastalığının patofizyolojisinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma, Parkinson Plus hastalığı olan olgularda gaita kısa zincirli yağ asitleri ile serum β-glukuronidaz, β-glukosidaz ve lipopolisakkarit bağlayıcı protein düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bilim Dalı Polikliniğine başvuran 30 Parkinson Plus hastası ve 30 sağlıklı gönüllüden gaita ve serum örnekleri alınmıştır. Kısa zincirli yağ asitleri gaz kromatografi-alev iyonizasyon dedektörü ile; enzim ve lipopolisakkarit bağlayıcı protein düzeyleri ELISA ile ölçülmüştür. Veriler SPSS 20'de parametrik ya da non-parametrik testlerle analiz edilmiştir (p < 0,05). Hastaların gaitasında asetat konsantrasyonu anlamlı olarak yüksek, propiyonat ve bütirat düzeyleri anlamlı derecede düşük saptanmıştır. İsobütirat ve valerat düzeyleri parkison plus hastalarında kontrol grubuna göre azalmakla birlikte anlamlıydı. Serumda β-glukuronidaz, β-glukosidaz ve lipopolisakkarit düzeyleri Parkinson Plus hasta grubunda anlamlı şekilde yüksekti. Sonuç olarak, Parkinson Plus hastalarının gaitalarında kısa zincirli yağ asiti, bütirat ve propiyonat seviyeleri düşük, asetat seviyeleri yüksek bulunmuştur. Bulgular, bağırsak disbiyozisi, enzimatik detoksifikasyon bozukluğu ve sistemik inflamasyonun Parkinson Plus patogenezinde bütüncül bir rol oynayabileceğini desteklemekte; kısa zincirli yağ asitleri, lipoolisakkarit ve β-glukuronidaz, β-glukosidaz enzimlerinin Parkinson Plus hastalığı patogenezinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's Plus disease is a type of atypical parkinsonism whose etiopathogenesis has not been fully elucidated, which responds poorly to dopaminergic therapy and progresses rapidly. Evidence on the gut-brain axis suggests that microbiota-derived metabolites and enzymes may play a role in the pathophysiology of Parkinson's Plus disease. This study aimed to evaluate fecal short-chain fatty acids and serum levels of β-glucuronidase, β-glucosidase, and lipopolysaccharide-binding protein in patients with Parkinson's Plus disease. Stool and serum samples were collected from 30 Parkinson's Plus disease patients and 30 healthy volunteers who presented to the Neurology Outpatient Clinic of Selçuk University Faculty of Medicine. Short-chain fatty acids were measured using gas chromatography-flame ionization detector, and enzyme and lipopolysaccharide-binding protein levels were measured using ELISA. Data were analyzed using parametric and non-parametric tests in SPSS 20 (p < 0.05). Acetate concentrations were significantly higher, and propionate and butyrate levels were significantly lower in the patients' stools. Isobutyrate and valerate levels were significantly lower in Parkinson's Plus patients compared to the control group. Serum levels of β-glucuronidase, β-glucosidase, and lipopolysaccharide were significantly higher in the Parkinson's Plus group. In conclusion, the stools of Parkinson's Plus patients contained lower levels of short-chain fatty acids, butyrate, and propionate, while acetate levels were higher. These findings support the notion that intestinal dysbiosis, impaired enzymatic detoxification, and systemic inflammation may play an integral role in the pathogenesis of Parkinson's Plus. They also suggest that short-chain fatty acids, lipopolysaccharides, and the enzymes β-glucuronidase and β-glucosidase may play a role in the pathogenesis of Parkinson's Plus disease.