Yetişkin bireylerde sosyal medya kullanımının sezgisel yeme ve besin tüketimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social media use, segmental eating and food consumption in adult individuals
  1. Tez No: 951043
  2. Yazar: İREM HATİCE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. TUĞÇE AYTULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırmanın amacı bireylerin sosyal medya kullanımlarının sezgisel beslenme ve besin tüketimi tercihleri üzerine etkisinin olup olmadığının araştırılması içindir. Bu çalışma kesitsel ve gözlemsel bir çalışmadır. Katılımcılara sosyo-demografik bilgi formu, Sezgisel Yeme Ölçeği-2(SYÖ), Sosyal Medya Kullanım Ölçeği(SMKÖ) ve 1 günlük besin tüketim kaydı yüz yüze ve online ortamda anket yoluyla uygulanmıştır. Çalışmaya 435 kişi katılmıştır. Toplanan veriler BEBIS 9 (Beslenme Bilgi Sistemi) ve SPSS v27 programı kullanılarak istatistik anlamlılık düzeyi "p
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate whether individuals' social media use has an effect on their intuitive eating and food consumption preferences. This was a cross-sectional and observational study. A socio-demographic information form, the Intuitive Eating Scale-2 (IES-2), the Social Media Usage Scale (SMUS), and a one-day food consumption record were administered to the participants both face-to-face and online. A total of 435 individuals participated in the study. The collected data were analyzed using BEBIS 9 (Nutrition Information System) and SPSS v27, and statistical significance was evaluated at "p