İnterstisyel akciğer hastalığında fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz kapasitesi ve pulmoner fonksiyonlar ile kor endurans ve kassal esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity level, exercise capacity and pulmonary functions with core endurance and muscular flexibility in interstitial lung disease
- Tez No: 951049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİHTER AKINOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, interstisyel akciğer hastalığı (İAH) tanısı olan bireylerde fiziksel aktivite düzeyi, egzersiz kapasitesi ve pulmoner fonksiyonlar ile kor endurans ve kassal esneklik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya, yaşları 25-65 (48,79±9,66 yıl) arasında değişen, 52 İAH tanısı almış birey dahil edildi. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Uzun Formu, egzersiz kapasitesi 6 dakika yürüme testi, pulmoner fonksiyonları solunum fonksiyon testi ile değerlendirildi. Kor endurans değerlendirmesi için diyafragma kası“a”ve“i”ses testi, gövde kasları gövde fleksör endurans ve lateral köprü testi, pelvik taban kasları Pelvik Taban Distres Envanteri-20 (PTDE-20) skoru ile; kassal esneklik değerlendirmesi için pektoralis majörün klavikular ve sternal parçası kısalık testi, pektoralis minör kısalık testi, internal–eksternal rotatör kas kısalık testi ve otur-uzan testi kullanıldı. Ölçümler arası ilişki normal dağılım gösteren değişkenlerde Pearson korelasyon analizi, normal dağılmayanlarda Spearman korelasyonu analizi ile değerlendirildi. Çalışma bulgularına göre, solunum fonksiyon testleri FVC (Zorlu Vital Kapasite), FEV1 (1. Saniye Zorlu Ekspirasyon Hacmi), PEF (Zirve Ekspiratuar Akım Hızı) ile diyafragma endurans testi“i”sesi arasında; ayrıca FVC ile“a”sesi arasında pozitif yönlü, zayıf düzeyde anlamlı ilişkiler bulundu (r=0,395a, p=0,004; r=0,342a, p=0,013; r=0,279a, p=0,045; r=0,344a, p=0,013). Pulmoner fonksiyonlarla PTDE-20 skoru arasında negatif yönlü, zayıf ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler gözlendi; özellikle FEV1 ile Üriner Distres Envanteri-6 arasında orta düzeyde negatif bir ilişki saptandı (rs=-0,425, p=0,002). Pektoralis majör kasının sternal parçasının kısalığı ile FVC (L) ve DLCO (mL/min/mmHg) değerleri arasında negatif yönlü, zayıf düzeyde ilişkiler bulundu (rs=-0,336, p=0,015; rs=-0,374, p=0,006; rs=-0,279, p=0,033). Çalışma sonucunda, pulmoner fonksiyon testleri arttıkça pelvik taban fonksiyonlarının ve pektoralis majör sternal parçası esnekliğinin daha iyi olduğu belirlendi. Bu sonuçlar, İAH'lı bireylerin fiziksel değerlendirmelerinde sadece solunum fonksiyonlarının değil, aynı zamanda kor kas dayanıklılığı ve kassal esnekliğin de dikkate alınması gerektiğini göstermekte; bu unsurların pulmoner rehabilitasyona katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between physical activity level, exercise capacity, and pulmonary functions with core endurance and muscular flexibility in individuals diagnosed with interstitial lung disease (ILD). A total of 52 individuals diagnosed with ILD, aged between 25 and 65 years (48.79 ± 9.66 years), were included in the study. Physical activity level was assessed using the International Physical Activity Questionnaire–Long Form; exercise capacity was evaluated with the 6-minute walk test; and pulmonary functions were measured using a pulmonary function test. Core endurance was assessed using the diaphragm muscle“a”and“i”phonation tests, trunk muscles with the trunk flexor endurance and side bridge tests, and pelvic floor muscles with the Pelvic Floor Distress Inventory-20 (PFDI-20) score. Muscular flexibility was evaluated using the clavicular and sternal portions of the pectoralis major muscle shortness test, the pectoralis minor shortness test, internal–external rotator muscle shortness test, and the sit-and-reach test. Correlations between the measurements were analyzed using Pearson's correlation test for normally distributed variables and Spearman's correlation test for non-normally distributed variables. According to the findings, there were weak but significant positive correlations between pulmonary function test results FVC (Forced Vital Capacity), FEV1 (Forced Expiratory Volume in 1 Second), and PEF (Peak Expiratory Flow) and diaphragm endurance test“i”phonation duration; in addition, a significant positive correlation was found between FVC and“a”phonation duration (r = 0.395a, p = 0.004; r = 0.342a, p = 0.013; r = 0.279a, p = 0.045; r = 0.344a, p = 0.013). Negative, weak to moderate significant correlations were observed between pulmonary functions and PFDI-20 scores; particularly, a moderate negative correlation was found between FEV1 and the Urinary Distress Inventory-6 (UDI-6) score (rs =-0.425, p = 0.002). A weak negative correlation was identified between the shortness of the sternal portion of the pectoralis major muscle and FVC (L) and DLCO (mL/min/mmHg) values (rs = -0.336, p = 0.015; rs = -0.374, p = 0.006; rs = -0.279, p = 0.033). In conclusion, it was determined that as pulmonary function test scores increased, pelvic floor function and flexibility of the sternal portion of the pectoralis major muscle improved. These results indicate that in the physical evaluation of individuals with ILD, not only respiratory functions but also core muscle endurance and muscular flexibility should be considered, as these elements may contribute to pulmonary rehabilitation.