Özel gereksinimli öğrencilere yönelik düzenlenen örnek bir resim yarışmasının paydaş görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
An evaluation of a sample painting competition organized for students with special needs based on stakeholder opinions
  1. Tez No: 951130
  2. Yazar: GÜLŞEN AYDEMİR EPSİLELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sanat eğitimi, özel gereksinimli bireylerin ifade yeteneklerini geliştirmeleri, duygusal zekâlarını güçlendirmeleri, özgüven kazanmaları ve toplumsal normlara uyum sağlamaları açısından önemlidir. Bu araştırmanın amacı özel gereksinimli öğrencilere yönelik düzenlenen örnek bir resim yarışması ile ilgili paydaş görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması olarak desenlemiştir. Araştırma kapsamında Trabzon ilinde eğitim veren özel eğitim uygulama okullarına yönelik özgün bir resim yarışması düzenlenmiş ve yarışma çıktıları bir resim sergisi ile izleyicilerle paylaşılmıştır. Özel eğitim alanında eğitim öğretim veren uygulama okulları, orta ve ağır düzeyde zihinsel yetersizliği olan bireyler ile orta ve ağır düzeyde otizmi olan bireylere gündüzlü eğitim veren kurumlardır. Yarışma için il genelinde eğitim öğretime devam eden özel eğitim okullarına çağrı yapılmış ve yarışmaya katılma şartını sağlayan öğrenciler, öğrencilerin kayıtlı olduğu okulun öğretmenleri ile velileri, veli olmayan gönüllü katılımcılar, son olarak da yarışmada sürecinde görev alan Trabzon MEM personeli yöneticiler araştırma örneklemine dahil olmuştur. Toplamda 15 katılımcı çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler 18 Mart 2024 ve 20 Kasım 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrenciler, ödüllerin mutluluk verici ve unutulmaz anılar oluşturduğunu ve yarışmalara tekrar katılma isteklerinin yüksek olduğunu ifade etmiştir. Ebeveynler ise, yarışmaların çocuklarının özgüvenini, mutluluğunu ve toplumsal tanınırlığını artırdığını belirtmiş ve bu etkinliklerin devamlılığının sağlanması gerektiğini vurgulamıştır. Öğretmenler ve yöneticiler de yarışmaların sosyal katılımı ve bireysel gelişimi desteklediğini, ödül çeşitliliği ve organizasyon süreçlerinin iyileştirilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Bu çerçevede ailelere, öğretmenlere, eğitimde politika yapıcılara ve sanat organizasyonu ya da yarışma düzenleyenlere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Art education holds significant importance for individuals with special needs as it helps them develop their expressive abilities, strengthen their emotional intelligence, build self-confidence, and adapt to social norms. The aim of this research is to determine stakeholder opinions regarding a sample painting competition organized for students with special needs. The study was designed as a case study, one of the qualitative research methods. Within the scope of the research, a painting competition and exhibition were organized for special education schools and special sub-classes in Trabzon province. An invitation to participate in the competition was sent to special education schools and special sub-classes across the province. Students who met the participation criteria, their teachers, parents, non-parent voluntary participants, and Trabzon Provincial Directorate of National Education (MEM) personnel involved in the competition process were included in the research sample. The study group consisted of 15 participants in total. The data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher between March 18, 2024, and November 20, 2024. Content analysis was employed to analyze the collected data. According to the research findings, students reported that the awards were both gratifying and created unforgettable memories, and they expressed a high desire to participate in similar competitions in the future. Parents stated that the competitions enhanced their children's self-confidence, happiness, and social recognition, emphasizing the need for the continuity of such activities. Teachers noted that the competitions supported social participation and individual development but also highlighted the need for improvement in award diversity and organizational processes. Based on these findings, recommendations were provided for families, teachers, policymakers in education, and those organizing art events or competitions.