Termal çevrimli ısıl işlemin Ç 1020 çeliğinin mekanik özelliklerine etkisi
The Effect of thermal cycling heat treatment on the mechanical properties of steel SAE 1020
  1. Tez No: 95114
  2. Yazar: NİHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ill ÖZET Metallerin mekanik özelliklerini iyileştirme için, tane boyutu oldukça önemlidir. Çeliğin tane boyutunun inceltilmesinin, mekanik özelliklerin yüksek kombinazonlarının elde edilmesini ve kırılma gevrekliği dayanımının artmasını sağladığı bilinmektedir. En etkili tane küçültme yöntemlerinden birisi, ısıtma ve soğutmada tekrarlı faz dönüşüm çevrimlerinin sonucu olarak, yapı bileşenlerinin boyutunu birkaç mikrona kadar azaltabilen termal çevrimli ısıl işlemlerdir. Bu çalışmada, termal çevrimli ısıl işlem metodunun Ç 1020 çeliğinin mekanik özellikleri üzerine etkisi incelenmiştir. Belirlenen termal çevrim yöntemiyle, 3, 5, ve 21 çevrim uygulanmıştır. Bu işlem sonuçlan klasik ısıl işlem uygulanmış numunelerle karşılaştınlmıştır. Deneysel veriler; termal çevrimli ısıl işlemler sonucu, malzemenin mukavemetinin arttığını ve tane boyutunun inceldiğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Termal Çevrimli Isıl İşlem, Tane incelmesi, Kritik sıcaklıklar,
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT The grain size is very important to improve the mechanical properties of metals. It is known that refining of grain size of steels promotes for obtaining a high combination of mechanical properties and an increase in its brittle fracture resistant. One of the most effective methods of grain refinement is thermal cycling heat treatments, which makes it possible to decrease the size of the structural constituents to several microns as the result of repeated cycles of phase transformation in heating and cooling. In this study, the effect of thermal cycling heat treatment method on mechanical properties of Ç 1020 steels is investigated. In according to determined thermal cycling regime, 3, 5, and 21 cycles are applied. As the result of the thermal cycling heat treatments, experimental data have shown that the strength of material is increased and grain size refined. KEY WORDS: Thermal Cycling Heat Treatment, Grain Refinement, Critical Temperatures