Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatının tat, koku duyusu ile beslenme davranışı ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of laparoscopic sleeve gastrectomy surgery on taste and smell perception, eating behavior, and quality of life
- Tez No: 951144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, yaş ortalaması 36,6±10,83 yıl olan 150 (E: %27,3, K: %72,7) bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (LSG) ameliyatının bireylerin tat ve koku duyusu ile beslenme davranışları ve yaşam kaliteleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bireylerin ameliyattan sonra uygulamaları gereken beslenme programına yönelik bilgi düzeyleri ve demografik bilgileri ameliyat öncesinde kendilerine yöneltilen Beslenme ve Davranış Tutumu Ölçeği (BDTÖ) ve anket formunda yer alan demografik bilgiler ile ilgili sorular ile değerlendirilmiştir. Bireylerin hem biyokimyasal bulguları hem de antropometrik ölçümleri ameliyattan önce, ameliyattan sonra 1. ve 3.aylarda kaydedilmiştir. Bireylere ameliyat sonrasında hem 1.ayda hem 3. ayda 24 Saatlik Besin Tüketim Kaydı, MA-II Yaşam Kalitesi Ölçeği ile Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği uygulanmış ve anket formunda yer alan tat ve koku duyusu değişiklikleri ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Böylece LSG sonrası 1. ve 3. aylarda bireylerin besin tüketimleri, tat ve koku duyusu değişiklikleri, yaşam kaliteleri ve mental iyi oluş durumları değerlendirilmiş; zaman içerisindeki değişiklikler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak BDTÖ toplam puanı medyan değerleri eğitim düzeyi lise olanlar için 34,7 ve lisans ve üzeri olanlar için 65,3 olarak belirlenmiştir. Ameliyat sonrası 1.ayda erkek ve kadınların BKİ değeri sırasıyla 39,4±6,47 kg/m2 ve 37,8±5,23 kg/m2 olarak saptanmıştır. Bu değerler ameliyat sonrası 3.ayda sırasıyla 35,2±6,43 kg/m2 ve 33,7±4,73 kg/m2 olarak saptanmıştır. Bireylerin ameliyat öncesi, ameliyatın 1.ayı ve 3.ayında ölçülen medyan vücut ağırlığı değerleri sırasıyla; 114,4 kg, 102,6 kg ve 91,7 kg olarak belirlenmiştir. Ameliyat sonrası 1.aya kıyasla 3.ayda yaşam kalitesi çok iyi olan bireylerin oranının %24,7'den %74,0'e yükseldiği saptanmıştır. Bireylerin ameliyattan sonra 1.ayda ve 3.ayda mental iyi oluş ölçeği toplam puan medyan değeri sırasıyla 59,0 ve 64,0 olarak belirlenmiştir. Ameliyattan sonra 1.ayda tat ve koku duyularında değişiklik bildiren bireylerin oranı 3.aya gelindiğinde azalmış, tiksindirici veya tolere edilemeyen besinlere karşı bildirilen olumsuz tepkilerde belirgin bir düşüş gözlenmiştir. Özellikle tatlılara karşı tat alımında azalma yaşayan bireylerde yaşam kalitesinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Çalışma kapsamında değerlendirilen biyokimyasal parametrelerde de ameliyat sonrası anlamlı düzelmeler tespit edilmiştir. Bireylerin ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1.ayda ve 3.ayda ölçülen açlık kan glukozu medyan değerleri sırasıyla 96 mg/dl, 86 mg/dl ve 84 mg/dl olarak belirlenmiştir. Açlık kan glukozu düzeyinde LSG sonrası azalma olduğu saptanmıştır. Bireylerin karaciğer fonksiyonlarını gösteren AST ve ALT medyan değerlerinde ameliyatın 1. ve 3.ayında, ameliyat öncesine göre azalmalar görüldüğü belirlenmiştir. Bu bulgular, LSG'nin metabolik ve biyokimyasal sağlık üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Ayrıca ameliyat sonrası bireylerin protein, posa ve demir alımlarının referans değerlere göre karşılanma oranlarında 1. aydan 3. aya anlamlı artışlar gözlenmiştir. Bu besin ögelerinin tüketim düzeyleri zamanla iyileşmiş ve önerilen alım düzeylerine yaklaşmıştır. Sonuç olarak, LSG ameliyatı geçiren bireylerde tat ve koku duyusundaki değişimlerin yaşam kalitesi ve beslenme davranışları ile ilişkili olduğu; ameliyatın besin tüketimlerinde de anlamlı düzelmeler sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the participation of 150 individuals (M: 27.3%, F: 72.7%) with a mean age of 36.6±10.83 years. The aim was to investigate the effects of Laparoscopic Sleeve Gastrectomy (LSG) surgery on the individuals' senses of taste and smell, nutritional behaviors and quality of life. The knowledge levels and demographic information of the individuals about the nutrition program to be applied after the surgery were evaluated with the Nutrition and Behavior Attitude Scale (BATS) and demographic questions asked to them before the surgery. Both the biochemical findings and anthropometric measurements of the individuals were recorded before the surgery and at the 1st and 3rd months after the surgery. The 24-Hour Food Consumption Record, MA-II Quality of Life Scale and Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale were applied to the individuals at the 1st and 3rd months after the surgery and the questions regarding changes in the senses of taste and smell in the questionnaire form were asked. Thus, individuals' food consumption, changes in taste and smell senses, quality of life and mental well-being in the 1st and 3rd months after LSG were evaluated; changes over time were analyzed comparatively. As a result, the median BDTS total score was determined as 34.7 in those with high school education, and 65.3 in those with bachelor's degree and above. In the 1st month after surgery, BMI values of men and women were determined as 39.4±6.47 kg/m2 and 37.8±5.23 kg/m2, respectively. In the 3rd month after surgery, these values were determined as 35.2±6.43 kg/m2 and 33.7±4.73 kg/m2, respectively. The median body weight values of the individuals measured before surgery were determined as 114.4 kg, 102.6 kg and 91.7 kg in the 1st and 3rd months after surgery, respectively. It was determined that the rate of individuals with very good quality of life increased from 24.7% to 74.0% in the 3rd month compared to the 1st month after surgery. The median total score of the individuals on the psychological well-being scale was determined as 59.0 and 64.0 in the 1st and 3rd months after surgery, respectively. While the rate of individuals reporting changes in taste and smell decreased in the 3rd month after surgery, a significant decrease was observed in the negative reactions reported to disgusting or intolerable foods. It was determined that individuals who experienced a decrease in taste perception, especially against sweets, had lower quality of life. Significant improvements were also detected in the biochemical parameters evaluated within the scope of the study after surgery. The median fasting blood sugar values of the individuals measured before surgery, 1st month after surgery, and 3rd month after surgery were determined as 96 mg/dl, 86 mg/dl, and 84 mg/dl, respectively. It was determined that there was a decrease in fasting blood sugar levels after LSG. It was determined that there were decreases in the AST and ALT median values, which indicate the liver functions of the individuals, in the 1st and 3rd months of the surgery compared to the pre-surgery levels. These findings show that LSG has positive effects on metabolic and biochemical health. In addition, significant increases were observed in the individuals' post-surgery protein, fiber and iron intake rates from the 1st to the 3rd month compared to the reference values. The consumption levels of these nutrients improved over time and approached the recommended intake levels. As a result, it was determined that the changes in the sense of taste and smell in individuals who underwent LSG surgery were related to the quality of life and nutritional behaviors; and the surgery also provided significant improvements in food consumption.