Doomscrolling, öz kontrol ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between doomscrolling, self-control, and subjective well-being in adults
  1. Tez No: 951145
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada öz kontrol, doomscrolling ve öznel iyi oluş değişkenleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini yaşları 18 ile 69 arasında değişen 290 kadın (%65) ve 156 erkek (%35) olmak üzere toplam 446 birey oluşturmuştur. Katılımcıların yaş ortalamaları 27,1 olarak hesaplanmıştır (ss=.47). Araştırma verileri, Doomscrolling Ölçeği, Öz Kontrol Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve Hayes'in PROCESS makrosu v4.2 kullanılmış, model 4 seçilmiş ve 5000 bootstrapping yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, erkek katılımcılar kadınlara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla doomscrolling davranışı sergilemektedir. Kullanılan sosyal medya platformlarına göre doomscrolling düzeyleri incelendiğinde ise,“X”kullanıcılarının Instagram ve YouTube kullanıcılarına kıyasla daha yüksek düzeyde doomscrolling yaptığı saptanmıştır. Ayrıca,“X”kullanıcılarının öznel iyi oluş düzeyleri diğer platform kullanıcılarına göre daha düşüktür. Ayrıca araştırmada doomscrolling ve öz kontrol değişkenlerinin öznel iyi oluş üzerindeki yordayıcı rolleri incelenmiş ve bu ilişkiler için iki ayrı aracılık modeli test edilmiştir. Bu modellere kontrol değişkeni olarak yaş ve cinsiyet dahil edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, doomscrolling öznel iyi oluşu negatif yönde, öz kontrol ise pozitif yönde yordamaktadır. Doomscrolling'in öznel iyi oluş üzerindeki etkisinde öz kontrolün aracı rol oynadığı model anlamlı bulunmuş, aynı şekilde öz kontrolün öznel iyi oluş üzerindeki etkisinde doomscrolling'in aracı olduğu model de anlamlı çıkmıştır. Doomscrolling'in aracı olduğu model, öznel iyi oluşun toplam varyansının %26'sını açıklamakta ve istatistiksel olarak daha güçlü bir model ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, bireylerin öznel iyi oluş düzeylerinin artırılmasında ve ruh sağlığının korunmasında doomscrolling ve öz kontrolün önemli değişkenler olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, bireylerin öznel refahını desteklemek ve kriz durumlarıyla başa çıkabilmelerini sağlamak amacıyla öz kontrolü geliştirmeye ve doomscrolling davranışını azaltmaya yönelik müdahalelerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationships among self-control, doomscrolling, and subjective well-being. The sample consisted of 446 individuals, including 290 women (65%) and 156 men (35%), aged between 18 and 69. The participants had a mean age of 27.1 years (sd = .47). Data were collected using the Doomscrolling Scale, the Self-Control Scale, the Positive and Negative Affect Schedule, the Satisfaction with Life Scale, and a Personal Information Form. Data analyses included Independent Samples t-Test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation Analysis, and Hayes' PROCESS macro v4.2. Model 4 was selected and 5,000 bootstrapping samples were used.The findings revealed that male participants exhibited significantly higher levels of doomscrolling behavior compared to female participants. When doomscrolling levels were examined by social media platform, users of“X”demonstrated higher levels of doomscrolling compared to users of Instagram and YouTube. Moreover,“X”users reported lower levels of subjective well-being than users of other platforms.The study also explored the predictive roles of doomscrolling and self-control on subjective well-being through two mediation models, with age and gender included as control variables. According to the results, doomscrolling negatively predicted subjective well-being, while self-control was a positive predictor. The model in which self-control mediated the effect of doomscrolling on subjective well-being was found to be significant. Similarly, the model in which doomscrolling mediated the effect of self-control on subjective well-being was also significant. The mediation model with doomscrolling explained 26% of the variance in subjective well-being and presented a statistically stronger model.These findings suggest that doomscrolling and self-control are important variables in enhancing individuals' subjective well-being and maintaining mental health. Accordingly, it is recommended to develop interventions aimed at enhancing self-control and reducing doomscrolling behavior in order to support individual well-being and improve coping with crisis situations.