el-Hasanu'l-Hebel ve şiiri
al-Hasan al-Hebel and His Poetry
- Tez No: 951163
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MESUT ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışma, 17. yüzyıl Yemen-Arap edebiyatının önemli isimlerinden biri olan el-Hasanu'l-Hebel'in hayatını, edebî kişiliğini ve divanında yer alan şiirlerinin dokusunu akademik bir yaklaşımla sunmaya çalışmaktadır. Yemen'in siyasi ve kültürel açıdan karmaşık bir dönemine denk gelen bu yüzyılda, Zeydî imamların hakimiyetinde şekillenen toplum, şairin hem kişisel hem de sanatsal kimliğini oluşturmada belirgin bir rol oynamıştır. Çalışma öncelikle el-Hasanu'l-Hebel'in yaşamını, katiplik makamına gelişini ve döneminin siyasi ve kültürel olgularının şiirlerine yansımasını analiz etmektedir. Özellikle ailesinden edindiği dinî ve edebi eğitim, şairin Zeydîlik mezhebinin prensiplerini şiirlerinde kullanmasına zemin hazırlamıştır. Şairin divanında yer alan şiirler, klasik Arap şiiri formlarına sıkıca bağlıyken aynı zamanda Zeydî mezhebine uygun siyasi ve dinî söylemlerle harmanlı bir üslup sergilemektedir. Ayrıca şiirlerinde kullandığı edebi unsurlar şairin edebî becerisini yansıtmadaki ustalığını ortaya koymaktadır. Anahtar Sözcükler el-Hasanu'l-Hebel , Yemen , Zeydîlik , Şiir, Belagat , Kasımîler ,
Özet (Çeviri)
This study endeavors to present, through an academic approach, the life, literary persona, and the fabric of the poems in the divan of el-Hasanu'l-Hebel, a prominent figure in 17th-century Yemeni-Arab literature. Yemen, during this century, was marked by political and cultural complexity, and the society shaped under the rule of Zaydi imams played a significant role in molding both the poet's personal identity and artistic character. The study primarily analyzes el-Hasanu'l-Hebel's life, his ascension to the position of a clerk (katip), and the reflection of his era's political and cultural realities in his poetry. The religious and literary education he acquired from his family laid the groundwork for his incorporation of Zaydi sectarian principles into his poems. The poems in his divan adhere strictly to classical Arabic poetic forms while simultaneously blending a style infused with political and religious discourses aligned with Zaydism. Furthermore, the literary devices he employed in his poetry demonstrate his mastery in reflecting his literary skill. Keywords al-Hasanu'l-Hebel, Yemen, Zeydism ,Poetry, Rhetoric , Qasimids