İş becerikliliğinin iş akış deneyimi üzerindeki etkisinde kişi-iş uyumu ve kişi-örgüt uyumunun aracılık rolü
The mediating role of person-job fit and person-organization fit in the effect of job crafting on work flow experience
  1. Tez No: 951168
  2. Yazar: AYKUT KABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İlgili literatürde çalışanların iş akış deneyimlerini ele alan çalışmaların olduğu bilinmektedir. Önceki çalışmalardan farklı olarak bu çalışmanın amacı, iş becerikliliğinin iş akış deneyimi üzerindeki etkisini ve bu etkide kişi-iş uyumu ile kişi-örgüt uyumunun aracı rolü olup olmadığını incelemektir. Kolayda örnekleme ve yüz yüze anket kullanılarak 921 sağlık çalışanından veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS, Process Makro ve Jamovi programları kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda pek çok sonuca ulaşılmıştır. İş becerikliliğinin, kişi-iş uyumu, kişi-örgüt uyumu ve iş akış deneyimi üzerinde doğrudan olumlu ve anlamlı bir etkisi vardır. Ayrıca, iş becerikliliğinin tüm boyutları (görev becerikliliği, bilişsel beceriklilik ve ilişkisel beceriklilik) kişi-iş uyumu, kişi-örgüt uyumu ve iş akış deneyimi boyutları olan kendini işe verme, işten zevk alma ve içsel iş motivasyonu üzerinde doğrudan olumlu ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Kişi-iş uyumu ve kişi-örgüt uyumunun hem iş akış deneyimi hem de iş akış deneyimi boyutları olan kendini işe verme, işten zevk alma ve içsel iş motivasyonu üzerinde doğrudan olumlu ve anlamlı bir etkisi vardır. Öte yandan, hem kişi-iş uyumu hem de kişi-örgüt uyumu, iş becerikliliğinin iş akış deneyimi üzerindeki dolaylı olumlu ve anlamlı etkisinde aracı bir role sahiptir. Aynı zamanda, hem kişi-iş uyumu hem de kişi-örgüt uyumu, iş becerikliliğinin her bir boyutunun (görev becerikliliği, bilişsel beceriklilik ve ilişkisel beceriklilik) iş akış deneyiminin boyutları (kendini işe verme, işten zevk alma ve içsel iş motivasyonu) üzerindeki dolaylı olumlu ve anlamlı etkisinde aracı bir role sahiptir. Sonuçlar tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that there are studies in the relevant literature that address the work flow experience of employees. In contrast to previous studies, the aim of this study is to examine the effect of job crafting on work flow experience and whether person-job fit and person-organization fit have a mediating role in this effect. Data were collected from 921 healthcare workers using convenience sampling and face-to-face survey. SPSS, Process Macro and Jamovi programs were used to analyse the data obtained. As a result of the statistical analysis, many results were obtained. Job crafting has a direct positive and significant effect on person-job fit, person-organization fit and work flow experience. In addition, all dimension of job crafting (task crafting, cognitive crafting and relational crafting) have a direct positive and significant effect on the person-job fit, person-organization fit and work flow experience dimensions of absorption, work enjoyment and intrinsic work motivation. Person-job fit and person-organization fit have a direct positive and significant effect on both work flow experience and the work flow experience dimensions of absorption, work enjoyment and intrinsic work motivation. On the other hand, both person-job fit and person-organization fit have a mediating role in the indirect positive and significant effect of job crafting on work flow experience. At the same time, both person-job fit and person-organisation fit have a mediating role in the indirect positive and significant effect of each dimension of job crafting (task crafting, cognitive crafting and relational crafting) on the dimensions of work flow experience (absorption, work enjoyment and intrinsic work motivation). The results were discussed and recommendations were made.