Kentsel gıda planlaması için yaklaşımlar: Karşıyaka'da gıda'nın kent-bölgesi'ni tanımlamak
Approaches for urban food planning: Defining the city-region of food in Karşıyaka
- Tez No: 951211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KARAKAYA AYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Mevcut tarım-gıda sistemi, iklim ve ekosistem ihtiyaçları çerçevesinde sürdürülemez yönde dönüşmektedir. Çevresel, sosyal ve ekonomik sistemlerin daha sürdürülebilir bir şekilde yeniden yapılandırılmasını ifade eden çok katmanlı ve disiplinler arası bir kavram olarak Sürdürülebilir Geçişim çerçevesinde gündeme gelen bütüncül yaklaşımlardan biri de gıda sistemlerini dönüştürme etkisine sahip Kentsel Gıda Planlaması çerçevesidir. Bu tez, Kentsel Gıda Planlaması alanındaki güncel yaklaşımları derlemekte ve gıda planlaması kapsamında ihtiyaç duyulacak yeni ve özgün operasyonel araçlar geliştirmektedir. Bu kapsamda, gelişen Kent-Bölge Gıda Sistemleri (KBGS) yaklaşımının, tarım-gıda sisteminin sürdürülebilir geçişimini sağlama potansiyelini kritik bir şekilde değerlendirerek, politika ve planlama süreçlerinde mevcut-tarım gıda sistemini anlamamızı sağlayan KBGS yaklaşımının analitik çerçevesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu tez şu konuları ele almaktadır: (1) KBGS'nin diğer yaklaşımlar karşısındaki avantajları; (2) KBGS yaklaşımına uygun politika üreten vakaların incelenmesi; (3) KBGS yaklaşımının operasyonelleştirilmesi; (4) KBGS yaklaşımının mevcut tarım-gıda sistemini dönüştürme potansiyeli. Bu tez metodolojik olarak dört aşamadan oluşmaktadır: (i) kavramsal çerçevenin oluşturulması, (ii) vakalara ilişkin araştırma çerçevesinin oluşturulması, (iii) ampirik araştırma modelinin oluşturulması, (iv) karşılaştırma modelinin uygulanması. İlk aşamada, anahtar sözcüklere ilişkin ulusal ve uluslararası yayınlar bibliyometrik analiz yöntemiyle derlenerek kavramsal çerçeve; teorik ve uygulama arasındaki farklılıkların ortaya konulması amacıyla KBGS pilot kentlerine ilişkin araştırma çerçevesi oluşturulmuştur. Operasyonelleştirme aşamasında ise vaka alanı olarak belirlenen İzmir/Karşıyaka'da gerçekleştirilen saha çalışmasıyla elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Son aşamada elde edilen bulgular, geliştirilen parametre seti aracılığıyla KBGS yaklaşımını uygulayan sekiz uluslararası örnek kent ile karşılaştırılmış; KBGS yaklaşımının yere özgü duyarlılıklar ve ekosistem ihtiyaçlarına göre nasıl farklılaştığı analiz edilmiştir. Sonuçlar yere özgü duyarlılıkları dikkate alan bir analitik çerçeveye ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The current agri-food system is undergoing a transformation in an unsustainable direction in light of climate and ecosystem needs. Within the framework of Sustainability Transitions—a multi-layered and interdisciplinary concept referring to the restructuring of environmental, social, and economic systems in a more sustainable manner—Urban Food Planning has emerged as one of the holistic approaches with the potential to transform food systems. This thesis compiles current approaches in the field of Urban Food Planning and develops new and original operational tools needed within the scope of food planning. In this context, the thesis critically evaluates the potential of the emerging City Region Food Systems (CRFS) approach to enable sustainability transitions in the agri-food system, and aims to contribute to the analytical framework of the CRFS approach, which enhances our understanding of the current agri-food system in policy and planning processes. The thesis addresses the following topics: (1) the advantages of CRFS over other approaches; (2) analysis of case studies producing policies aligned with the CRFS approach; (3) operationalization of the CRFS framework; and (4) the transformative potential of the CRFS approach for the existing agri-food system. Methodologically, the thesis is structured in four phases: (i) construction of the conceptual framework, (ii) development of a research framework for the selected case studies, (iii) formulation of an empirical research model, and (iv) implementation of a comparative model. In the first phase, the conceptual framework was developed by compiling national and international publications related to the key concepts through bibliometric analysis; and a research framework for pilot CRFS cities was created to reveal the gap between theory and practice. In the operationalization phase, data obtained through fieldwork conducted in the selected case area, İzmir/Karşıyaka, were evaluated using descriptive analysis methods. In the final phase, findings were compared with eight international CRFS cities through a developed parameter set; and how the CRFS approach differentiates according to place-based sensitivities and ecosystem needs was analyzed. The results demonstrate the necessity of an analytical framework that considers place-based sensitivities.