Farklı bisküvi çeşitlerinin içeriklerinin fiziksel, kimyasal, vitamin ve mineral değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of physical, chemical, vitamin, and mineral values of the contents of different types of biscuits
- Tez No: 951243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Birçok ülkede Birçok ülkede popüler olan bebek bisküvisi, yaş farkı gözetmeksizin tüketilen bir bisküvi çeşididir. Bu bisküviler özellikle bebekler ve küçük çocuklar için bir atıştırmalık seçeneği olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, sağlıklı kilo alımı ve performansa dayalı meslek gruplarında yer alan sporcu ve asker gibi bireylerde kaybedilen mineral ve proteinlerin takviyesi amacıyla da önerilmektedir. Genellikle demir, magnezyum, kalsiyum ve vitaminler gibi temel besin öğeleriyle zenginleştirilmiş olmaları, onları katı gıdalara geçiş sürecindeki küçük çocuklar için uygun hale getirir. Bebek bisküvileri tipik olarak ağızda kolayca eriyen yumuşak bir dokuya sahiptir ve bu özellik, boğulma riskini azaltmaya yardımcı olur. Ebeveynler, taşınabilir olmaları nedeniyle bebek bisküvilerini genellikle dışarıda yanlarında bulundurulabilecek pratik atıştırmalıklar olarak değerlendirirler. Günümüzde bebek bisküvileri hem evde hem de ticari olarak üretilmektedir. Bebeklerin diş çıkarma ve katı yiyeceklere geçiş dönemlerinde annelerin sıklıkla tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır. Bu bisküviler tat, ebat, desen ve şekil açısından çeşitlilik göstermektedir. Bebek bisküvileri farklı markalar tarafından, değişken kalite ve besleyici değerlere sahip olarak piyasaya sunulmaktadır. Bu çalışma, bebek bisküvisinin tarihsel gelişiminden başlayarak günümüzdeki üretim süreçlerini incelemiş; besin değerleri ve katkı maddeleri gibi unsurları esas alarak tüketici odaklı bir araştırma yürütmüştür. Bebek bisküvilerinin analizinde kullanılan yöntemler; çeşitli spektrofotometrik analizler, Soxhlet ekstraksiyonu, titrasyon ve AOAC (Association of Official Analytical Chemists) tarafından tanımlanmış diğer standart analiz tekniklerine dayanmaktadır. Analizler sonucunda, farklı markalara ait bebek bisküvileri arasında besin değerleri bakımından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Vitamin ve mineral içerikleri, yağ peroksit değeri, oleik asit oranı ve oksidatif stabilite gibi kritik öneme sahip parametreler gözlemlenmiştir; bu bulgular, bebeklerin beslenme ve günlük gereksinimlerinin karşılanması açısından önemli veriler sunmaktadır. Elde edilen veriler, tüketicilerin daha bilinçli tercihler yapmasına yardımcı olmanın yanı sıra, üreticilere ürün kalitesini artırmaya yönelik öneriler de sunmaktadır. Bu çalışmanın bulgularının, bebek beslenmesine yönelik bilimsel araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Baby biscuits, which are popular in many countries, are a type of biscuit consumed regardless of age. These biscuits are specifically designed as a snack option for babies and young children. In addition, they are recommended as an appetizing product for healthy weight gain and as a supplement for lost minerals and proteins in individuals with performance-based professions such as athletes and soldiers. They are generally enriched with essential nutrients such as iron, magnesium, calcium, and vitamins, which makes them suitable for young children transitioning to solid foods. Baby biscuits typically have a soft texture that easily melts in the mouth, helping to reduce the risk of choking. Parents generally consider baby biscuits to be convenient snacks to have on hand when outside, due to their portability. Today, baby biscuits are produced both domestically and commercially. They are among the products frequently preferred by mothers during babies' teething period and transition to solid foods. These biscuits are manufactured in various flavors, sizes, patterns, and shapes. Baby biscuits are offered to the market by different brands with varying levels of quality and nutritional value. This study has followed the historical development of baby biscuits up to today's production processes and conducted consumer-oriented research based on elements such as nutritional values and additives. The methods used in the analysis of baby biscuits are based on various spectrophotometric analyses, Soxhlet extraction, titration, and other standard analytical techniques defined by the AOAC (Association of Official Analytical Chemists). As a result of the analyses, significant differences in nutritional values were identified among baby biscuits from different brands. Critical parameters such as vitamin and mineral contents, fat peroxide value, oleic acid ratio, and oxidative stability were observed; these findings provide important data in terms of meeting the nutritional and daily requirements of infants. The data obtained not only help consumers make more informed choices but also offer suggestions to manufacturers for improving product quality. It is believed that the findings of this study will contribute to scientific research on infant nutrition.