Çocuk yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalarda serum elektrolit düzeylerinin prognoz tahminindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of serum electrolyte levels on prognosis prediction in patients monitored in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 951293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH VAROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda yatışın ilk 24 saatindeki serum elektrolit düzeylerinin (sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor vb.) klinik sonuç ve prognozla ilişkisini retrospektif olarak incelemiştir. 1924 hasta verisi analiz edilmiş; erken eksitus veya kısa yatışlı olgular dışlanmıştır. Bulgulara göre elektrolit bozuklukları sık görülmekte ve mortalite, invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı, renal replasman tedavisi gereksinimi gibi önemli klinik sonuçlarla ilişkili bulunmuştur. Özellikle hipokalsemi, invaziv mekanik ventilasyonun bağımsız öngördürücüsü olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, elektrolit bozukluklarının erken tanı ve yönetimi, yoğun bakım hastalarında prognozu iyileştirmede kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study retrospectively investigated the relationship between serum electrolyte levels (sodium, potassium, calcium, magnesium, phosphorus, etc.) measured within the first 24 hours of admission and clinical outcomes and prognosis in patients admitted to the pediatric intensive care unit (PICU). Data from 1,924 patients were analyzed, excluding cases with early mortality or short hospital stays. The findings revealed that electrolyte imbalances were common and significantly associated with important clinical outcomes such as mortality, the need for invasive mechanical ventilation, and the requirement for renal replacement therapy. Notably, hypocalcemia was identified as an independent predictor of invasive mechanical ventilation. In conclusion, the early recognition and management of electrolyte disturbances are of critical importance in improving prognosis among intensive care patients.