LEGO education spike prime'a dayalı STEM etkinliklerinin robotik kodlamaya, stem'e yönelik tutumlara ve bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlik algısına etkisi
Effects of LEGO education spike prime-based stem activities on perception of self-efficacy towards robotic coding, attitudes towards STEM, and computational thinking skills
  1. Tez No: 951322
  2. Yazar: AYŞE MIHCI AĞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA DÖNMEZ USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı LEGO Education Spike Prime seti ile gerçekleştirilen STEM etkinliklerinin ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin robotik kodlamaya, STEM'e yönelik tutumlarına ve bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlik algısına etkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın katılımcıları 2022-2023 eğitim öğretim yılı Giresun ilindeki bir devlet ortaokulunda, 6. sınıfta öğrenim gören 35 ortaokul öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada 10 hafta süresince LEGO Education Spike Prime seti ile STEM etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Robotik Kodlama Tutum Ölçeği”ve“STEM Tutum Ölçeği”ile“Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veriler uzman görüşü alınarak hazırlanan açık uçlu sorulardan oluşan anket formu uygulanarak elde edilmiştir. Nicel verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı, nitel verilerin analizi ise içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda LEGO Education Spike Prime seti ile gerçekleştirilen STEM etkinliklerinin robotik kodlamaya ve STEM'e yönelik tutumları ve bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlik algısı son test lehine istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. LEGO Education Spike Prime seti ile gerçekleştirilen STEM etkinliğinin ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin robotik kodlamaya, STEM'e yönelik tutumlarına ve Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Öz Yeterlik Algısına olumlu katkı sunduğu söylenebilir. Robotik kodlama destekli STEM etkinliklerinin öğrenciler tarafından eğlenceli, ilgi çekici, motive edici bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma, LEGO Education Spike Prime seti kullanılarak yürütülen STEM temelli etkinliklere yönelik rehber bir uygulama örneği sunmaktadır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular doğrultusunda, öğrenme ortamlarında farklı kavramları kapsayan STEM etkinliklerinin LEGO Education Spike Prime seti ile bütünleştirilmesi ve bu entegrasyonun çeşitli değişkenler bağlamında etkililiğinin sistematik olarak incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of STEM activities carried out with the LEGO Education Spike Prime set on the attitudes of 6th grade middle school students towards Robotics Coding, STEM, and Self-Efficacy Perception towards Computational Thinking Skills. The participants of the study consisted of 35 middle school students studying in the 6th grade at a state middle school in Giresun province in the 2022-2023 academic year. A mixed method was used in the research, in which quantitative and qualitative methods were used together. STEM activities were carried out with the LEGO Education Spike Prime set for 10 weeks.“Robotic Coding Attitude Scale”,“STEM Attitude Scale”and“Self-Efficacy Perception towards Computational Thinking Skills Scale”were used as data collection tools in the research. Qualitative data were obtained by applying a survey form consisting of open-ended questions prepared after obtaining expert opinions. The analysis of quantitative data was carried out using SPSS 22.0 package program, and the analysis of qualitative data was carried out using content analysis. As a result of the analysis, the STEM activities carried out with the LEGO Education Spike Prime set were found to be statistically significant in favor of the post-test in terms of attitudes towards robotic coding and STEM and Self-Efficacy Perception towards Computational Thinking Skills. It can be said that the STEM activity carried out with the LEGO Education Spike Prime set contributed positively to the attitudes of middle school 6th grade students towards Robotic Coding, STEM and Self-Efficacy Perception towards Computational Thinking Skills. It was concluded that the students found the STEM activities supported by robotic coding fun, interesting and motivating. This research provides a guide and an application example for STEM-based activities carried out using the LEGO Education Spike Prime set. In line with the findings obtained within the scope of the study, it is recommended that STEM activities covering different concepts in learning environments be integrated with the LEGO Education Spike Prime set and the effectiveness of this integration be systematically examined in terms of various variables.