Çoklu dezavantajlılık bağlamında özel eğitim hizmetlerine erişebilirlik
Accessibility to special education services in the context of multiple disadvantages
  1. Tez No: 951365
  2. Yazar: GAMZE AKKAYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCİHAN YAZÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, çoklu dezavantaja sahip özel gereksinimli bireylerin özel eğitim hizmetlerine erişebilirliklerini, ebeveynlerin ve bakım verenlerin deneyimlerine ve bakış açılarına dayalı olarak incelemektir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemi ve olgu bilim deseni ile tasarlanmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen dokuz bakım veren ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin ardından, sürece ilişkin gözlemleri, duygusal tepkileri ve kavramsal değerlendirmeleri yansıtmak amacıyla araştırmacı tarafından araştırmacı günlüğü tutulmuş; bu günlük, verilerin yorumlanmasında tamamlayıcı bir nitel veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bu araştırmanın sonucunda, çoklu dezavantajlı özel gereksinimli bireylerin özel eğitim hizmetlerine erişiminde ciddi yapısal, toplumsal ve sistemsel engellerle karşılaştıkları belirlenmiştir. Katılımcı deneyimleri; yönlendirme ve rehberlik eksiklikleri, tanılama ve yerleştirme sürecinde engeller, ulaşım hizmetlerinde eksiklikler, ekonomik yetersizlikler, kurum yöneticilerinin olumsuz tutumları gibi pek çok alanda özel eğitim hizmetlerine erişimde engellerle karşılaşıldığını göstermektedir. Ebeveynler ve bakım verenler, çocuklarının eğitime devamı, bağımsız yaşam becerileri kazanması ve gelecekteki bakım güvencesi konusunda derin endişeler taşıdığı tespit edilmiştir. Bu endişelerin önemli bir boyutu da özellikle erken çocukluk döneminde uygun yönlendirme ve rehberlik desteği sunulmaması nedeniyle erken çocukluk özel eğitim hizmetlerine geç erişimdir. Araştırma sonucunda çoklu dezavantajlı özel gereksinimli bireylerin özel eğitim hizmetlerine tam ve eşit bir şekilde erişiminin sağlanabilmesi hususunda yapılacak uygulamalara, ileri araştırmalara ve politikalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the accessibility of special education services for individuals with multiple disadvantages based on the experiences and perspectives of parents and caregivers. This study was designed using a qualitative research method and phenomenology design. Semi-structured interviews were conducted with nine caregivers selected through purposive sampling. Following the interviews, the researcher kept a researcher's diary to reflect observations, emotional responses, and conceptual evaluations related to the process; this diary was used as a complementary qualitative data source in the interpretation of the data. The data obtained were analyzed using thematic analysis. The results of this study revealed that individuals with multiple disadvantages and special needs face serious structural, social, and systemic barriers in accessing special education services. Participants' experiences revealed that they encountered barriers to accessing special education services in many areas, including lack of guidance and counseling, obstacles in the diagnosis and placement process, lack of transportation services, economic inadequacies, and negative attitudes of institution administrators. Parents and caregivers were found to have deep concerns about their children's continued education, acquisition of independent living skills, and future care security. A significant aspect of these concerns is the delayed access to early childhood special education services, particularly due to the lack of appropriate guidance and counseling support during the early childhood period. The study concludes with recommendations for practices, further research, and policies aimed at ensuring full and equal access to special education services for individuals with multiple disadvantages and special needs.