Marzubân-nâme tercümesi'nde Arapça unsurlur
Arabic elements in Marzubân-nâme translation
  1. Tez No: 951560
  2. Yazar: MAJD HAKAM KHATTAB ALKHATIB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERENOĞLU ATAİZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Marzubân-nâme, Farsçadan Şeyhoğlu Sadre'ddîn Mustafâ tarafından Türkçeye tercüme edilmiş bu eser Eski Anadolu Türkçesi döneminin dil özelliklerini yansıtmaktadır. Marzubân-nâme'nin dilinde bulunan Arapça unsurlar bakımından yoğunluk göstermektedir. Bu eserde kullanılan Arapça kelimeler yapı ve anlam bakımından henüz incelenmiş değildir. EAT döneminin önemli bir yansıması olarak görülen bu eserdeki Arapça unsurların tespit edilerek üzerinde yapı ve anlam bakımından yapılacak inceleme ile o dönemin dil kesiti de ortaya çıkarılacaktır.
Özet (Çeviri)
Marzubân-nâme, translated from Persian into Turkish by Şeyhoğlu Sadre'ddîn Mustafâ, reflects the language features of the Old Anatolian Turkish period. The language of Marzubân-nâme is dense in terms of Arabic elements. Arabic words used in this work have not yet been analyzed in terms of structure and meaning. By identifying the Arabic elements in this work, which is seen as an important reflection of the EAT period, and analyzing it in terms of structure and meaning, the language cross-section of that period will be revealed.