Eski Anadolu Türkçesindeki fiilerin durum ekli tamlayıcıları
- Tez No: 144766
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Tezimizde Eski Anadolu Türkçesine ait eserlerden Yûnus Emre Divânı, Erzurumlu Darîr'in Kıssa-i Yüsufu, Sadru'd-dîn Şeyhoğlu'nun Marzubân-nâme Tercümesi ve Dede Korkut Kitabı 'nda geçen fiiller ve fiilimsiler tespit edilmiş; bu fiil ve fiilimsiler, aldıkları durum ekli tamlayıcılar bakımından incelenmiştir. Bir cümledeki fiil, aynı cümlede birden fazla durum ekli tamlayıcı almışsa, o da“Birden fazla durum eki”başlığı altında belirtilmiştir. Bu çalışmayla Eski Anadolu Türkçesindeki fiillerin hangi durum ekli tamlayıcıları aldıkları cümle örnekleriyle ortaya konmuştur. Türk dilinin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan fiillerin o dönemde hangi durum ekli tamlayıcılarla kullanıldığı, dört eserden yola çıkarak, tespit edilmiştir. Tespit edilen fiiller, aldıkları durum ekli tamlayıcılarla birlikte alfabetik sıraya konmuştur. Eski Anadolu Türkçesi döneminde kullanılmış olup günümüzde kullanımdan düşmüş olan fiiller haricindeki tüm fiiller, Türkiye Türkçesindeki kullanılışlarıma karşılaştırmıştır. Bu karşılaştırmada fiillerin, aldıkları durum ekli tamlayıcılar bakımından çok büyük farklılıklar göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, verbs and verbals has been determined in Old Anatolian Turkish works like that Divân of Yûnus Emre, Kıssa-i Yûsuf of Erzurumlu Darîr, Marzubân-nâme Translation of Sadru'd-dîn Şeyhoğlu and Dede Qourkut Book and these verbs and verbals were examined according to components with case suffixes. If a verb in a sentence is used with more than one case suffix in the same sentence, it is also defined under the topic of“More that one case suffix”. In this study, what case suffixes Old Anatolian Turkish verbs take is shown with sample sentences. What case suffixes the verbs, which have an important role in the development of Turkish language, were used with at that time is found by analyzing four works. Verbs that were determined are ordered by alphabetically with case suffixes. All the verbs, except those used in Old Anatolian Turkish period but not in use today, are compared with their usage in Turkey Turkish. In conclusion verbs don't have great differences between Old Anatolian Turkish and Turkey Turkish according to their components with case suffixes by this comparison.