Akademisyenlerin kültürlerarası farkındalıkları ile kültürlerarası iletişimsel yeterlikleri arasındaki ilişkide çok kültürlü eğitim tutumunun aracı rolü
The mediating role of multicultural education attitude in the relationship between academics' intercultural awareness and intercultural communicative competence
- Tez No: 951661
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ MEMDUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, akademisyenlerin kültürlerarası farkındalıkları ile kültürlerarası iletişimsel yeterlikleri arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide çokkültürlü eğitime yönelik tutumlarının aracı rolünü belirlemektir. Araştırmanın evreni, 2024-2025 akademik yılında üç kamu üniversitesine bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında görev yapan akademisyenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi bu üç kamu üniversitesinden 550 akademisyenden oluşmaktadır. Örneklem basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmanın verilerini toplamak için Kültürlerarası Farkındalık Ölçeği, Kültürlerarası İletişimsel Yeterlik Ölçeği ve Çokkültürlü Eğitim Tutumu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 27 programı ve aracılık analizi bu programa eklenen SPSS Makro PROCESS v4.2 ile analiz edilmiştir. Araştırmanın verileri betimsel analiz (aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik vs.), parametrik fark analizleri (ANOVA, Bağımsız Örneklemler t-Testi) ve Hayes'in aracılık model tekniklerinden model 4'ü ile analiz edilmiştir. Bulgular, kültürlerarası farkındalık ve kültürlerarası iletişimsel yeterlik arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Analiz sonuçları, çokkültürlü eğitim tutumunun bu ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiğini göstermiştir. Araştırmanın sonuçları, akademisyenlerin kültürlerarası yetkinliklerinin geliştirilmesine yönelik çabalarda, kültürlerarası farkındalık, kültürlerarası iletişimsel yeterlik ve çokkültürlü eğitim tutumu gibi bileşenlerin bütüncül bir şekilde ele alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between academics' intercultural awareness and their intercultural communicative competence, and to determine the mediating role of their attitudes toward multicultural education within this relationship. The research population consists of all academics working in the faculties, schools, and vocational schools affiliated with three public universities during the 2024–2025 academic year. The sample of the study consists of 550 academics. The sample was selected using the simple random sampling method. Data were collected through the Intercultural Awareness Scale, the Intercultural Communicative Competence Scale, and the Multicultural Education Attitude Scale. The collected data were analysed with SPSS 27 software and the mediation analysis was analysed with SPSS Macro PROCESS v4.2. Descriptive statistics were calculated, and comparisons between variables were conducted using Independent Samples t-Test and One-Way ANOVA. The data of the study were analysed by descriptive analysis (arithmetic mean, standard deviation, percentage etc.), parametric difference analyses (ANOVA, Independent Samples t-Test) and model 4 of Hayes' mediation model techniques. The findings indicate that there are moderate and positive relationships between intercultural awareness and intercultural communicative competence. Moreover, attitudes toward multicultural education were found to partially mediate the relationship between intercultural awareness and intercultural communicative competence. The results of the study show that in efforts to improve the intercultural abilities of academics, components such as intercultural awareness, intercultural communicative competence and multicultural educational attitudes should be addressed in a holistic manner.