A comparative study of AI-assisted academic writing among graduate students of English studies in Türkiye and Pakistan
Türkiye ve Pakistan'daki İngiliz dili çalışmaları lisansüstü öğrencileri arasında yapay zeka destekli akademik yazımın karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 951662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KINIK GÜLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, Türkiye ve Pakistan'daki İngiliz Dili Eğitimi ve İngiliz Dili ve Edebiyatı alanlarında yüksek lisans yapan öğrencilerin yapay zekâ destekli yazma yazılımlarını kullanım deneyimlerini, algılarını ve ilgili etik sorunları incelemektedir. Nitel ve karşılaştırmalı bir araştırma deseni kullanılarak yürütülen çalışmada, her iki ülkeden toplam 24 yüksek lisans öğrencisiyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden ve kurum politikaları ile öğrencilerin yapay zekâ araçlarıyla birebir etkileşimlerine dair belgelerin analizinden veri toplanmıştır. Tematik analiz sonuçlarına göre, öğrenciler Grammarly, ChatGPT ve Quillbot gibi programların sağladığı verimlilik artışı, dil desteği ve özgüven kazancı gibi avantajları kabul etmişlerdir. Ancak katılımcılar aynı zamanda aşırı bağımlılık, eleştirel düşüncenin zayıflaması ve akademik dürüstlükle ilgili endişelerini de dile getirmişlerdir. Dijital altyapı, kurumsal destek ve öğretim elemanlarının tutumları gibi bağlamsal etmenler, yapay zekânın benimsenmesini önemli ölçüde etkilemiştir. Türk öğrenciler yapay zekâyı genellikle metin düzenleme ve geliştirme amacıyla pragmatik bir yaklaşımla kullanırken, Pakistanlı öğrenciler yazmanın tüm aşamalarında bu araçları kullansa da zayıf altyapı ve katı akademik yaklaşımlar gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmışlardır. Farklı düzeylerde kabul görmesine rağmen, her iki bağlamdaki öğrenciler sorumlu yapay zekâ kullanımını yönlendirmek adına açık etik ilkeler, dijital okuryazarlık eğitimi ve kurumsal politikalara duyulan ihtiyacın altını çizmiştir. Bulgular, yapay zekânın hem akademik yazma süreçlerini kolaylaştıran hem de özgünlük ve bilimsel titizliği tehdit edebilen çift yönlü doğasını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, teknoloji ile akademik okuryazarlığın kesişim noktasına dair literatüre, farklı dilsel ve kültürel bağlamlarda katkı sağlamakta ve eğitimciler, kurumlar ile geliştiriciler için önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the experiences, perception, and ethical issues involved in the use of AI-supported writing software by graduate students of English Language Teaching (ELT) and English Language and Literature (ELL) in Türkiye and Pakistan. Utilizing a qualitative comparative research design, the study collected data through semi-structured interviews with 24 graduate students from both countries and document analysis of institutional policies and students' actual interactions with AI tools. Thematic analysis showed that students acknowledged benefits such as increased efficiency, linguistic support, and enhanced confidence when using AI programs like Grammarly, ChatGPT, and Quillbot. However, participants also expressed concerns about overdependence, reduced critical thinking, and compromised academic integrity. Significant contextual factors, including digital infrastructure, institutional support, and faculty attitudes, notably influenced AI adoption. Turkish students adopted a pragmatic approach, using AI primarily for editing and refinement, while most Pakistani students used it at all stages but faced challenges like poor infrastructure and strict academic views. Despite varying degrees of acceptance, participants from both contexts emphasized the need for clear ethical guidelines, digital literacy training, and institutional policies to guide responsible AI use. The findings highlight AI's dual nature as both a facilitator and potential disruptor of originality and scholarly rigor. The work contributes to expanding literature on the intersection of technology and academic literacy in diverse linguistic and cultural contexts and provides insights for educators, institutions, and developers.