Kur'an kursu öğreticilerinin mesleki gelişimlerinin incelenmesi
Investigating the professional development of Qur'an course instructors
  1. Tez No: 951686
  2. Yazar: AYŞE AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP UÇAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ VEYSEL KARANİ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Kur'an kursu öğreticilerinin mesleki gelişim etkinliklerine katılım düzeylerini tespit etmek ve mesleki gelişim etkinliklerine katılımları ile önceden belirlenmiş demografik değişkenler arasındaki ilişkininin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yönteminin tarama deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Malatya ve İzmir'de görev yapmakta olan 285 Kur'an kursu öğreticisi oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, Eroğlu ve Özbek tarafından Türk kültürüne uyarlanan“Mesleki Gelişim Etkinlikleri Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Toplanan veriler ile yüzde ve frekans analizi değerlendirilmiştir. İlişkili iki örneklem ortalaması arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını belirlemek amacıyla bağımsız örnekleme t testi uygulanmış, ikiden fazla alt kategoriye sahip değişkenler için ise tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, öğreticilerin güncelleme etkinlikleri ve iş birliği etkinliklerine katılımlarının ortalama puanlarının altında olduğu, yansıtma ve paylaşım etkinliklerine katılımın normal düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bu dört mesleki gelişim alanı etkinlikleri ile cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, görev yaptığı il, görev yaptığı alan, mesleki kıdeme göre ilişkinin anlamlı olup olmadığına bakılmıştır. Güncelleme etkinliklerinin görev türü gruplarından hafızlık alanında görev yapan öğreticilerle, 4-6 yaş ve ihtiyaç odaklıda görev yapan öğreticilerin analiz değerlerinde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yansıtma etkinliklerine katılım düzeyinde ise mesleki kıdem gruplarından 11-15 yıl ile 16 yıl ve üzeri görev yapan öğreticiler arasında anlamlılık görülmüştür. İş birliği etkinliğine katılım düzeylerinde ise görev yapılan ile ve görev türlerine göre anlamlı farlılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the participation levels of Qur'an course instructors in professional development activities and to examine the relationship between their participation in these activities and certain predetermined demographic variables. The study employs a quantitative research method using a survey design. The sample consists of 285 Qur'an course instructors working in the provinces of Malatya and İzmir. The data were collected using the“Professional Development Activities Scale,”which was adapted to Turkish culture by Eroğlu and Özbek. The collected data were analyzed using percentage and frequency analysis. An independent samples t-test was conducted to determine whether there were significant differences between the means of two related samples, and a one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) was used for variables with more than two subcategories. The results of the study revealed that the instructors' participation in updating and collaboration activities was below the average level, while their participation in reflection and sharing activities was at a moderate level. The study also examined whether there were significant relationships between these four areas of professional development activities and variables such as gender, age, educational level, marital status, the province in which they work, their field of service, and professional seniority. A significant difference was found in the analysis of updating activities among instructors working in different service types, specifically between those working in the memorization (ḥifẓ) field and those working in the 4–6 age group and need-based programs. Regarding participation in reflection activities, a significant difference was observed between instructors with 11–15 years of professional experience and those with 16 years or more. For collaboration activities, significant differences were found based on the province of service and the type of service provided.