Hemşirelerin ağrı yönetimine ilişkin inanç, tutum ve öz yeterlikleri ölçeklerinin geliştirilmesi: Karma yöntem çalışması
Development of scales measuring nurses' beliefs, attitudes, and self-efficacy regarding pain management: A mixed-methods study
  1. Tez No: 951721
  2. Yazar: AYSUN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRİYE İLKAY GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada hemşirelerin ağrı yönetimi süreçlerinde etkili olan inanç, tutum ve algıladıkları öz yeterliklerini keşfetmek ve elde edilen sonuçlardan yola çıkarak bu özellikleri değerlendirebilecek, psikometrik açıdan yeterli ölçme araçlarının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma nitel ve nicel yöntemin birlikte kullanıldığı bir karma yöntem araştırmasıdır ve keşfedici sıralı desen tercih edilmiştir. Nitel bölüm çalışma grubunda iki farklı grup (13 kişi) ile çalışılmış ve maksimum çeşitlilik, kolay ulaşılabilirlik ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Görüşmeler sonucu elde edilen ölçme araçları için AFA ve DFA'da toplam 633 hemşire ile çalışılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde yapılandırılmamış ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin analizi yapılırken betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Nitel veriler SPSS 23 ve AMOS Graphics programları kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel bölümde uzmanların ağrı yönetiminde önemli gördükleri konuları ve hemşirelerin ağrı yönetimi sürecine yönelik inanç, tutum ve algıladıkları öz yeterlikleri ortaya konmuştur. Nicel bölümde ise üç farklı ölçme aracı elde edilmiştir. Her bir ölçme aracı uzman görüşüne sunulmuştur. Ardından AFA ile yapı geçerliği çalışması yapılmış ve sonrasında DFA ile faktör yapıları doğrulanmıştır. DFA analizi sonucunda Model Uyum İndeksleri ve Cronbach Alfa değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discover the beliefs, attitudes, and perceived self-efficacy of nurses that are effective in pain management processes and, based on the results obtained, to develop psychometrically adequate measurement tools that can evaluate these characteristics. This study is a mixed methods research in which qualitative and quantitative methods were used together and an exploratory sequential design was preferred. In the qualitative section, two different groups (13 people) were studied and maximum diversity, convenience and snowball sampling methods were used. A total of 633 nurses were studied in EFA and CFA for the measurement tools obtained as a result of the interviews. In the qualitative part of the study, unstructured and semi-structured interview forms were used. Descriptive analysis and content analysis methods were used for data analysis. Descriptive analysis and content analysis methods were used in the analysis of the qualitative data of the study. Qualitative data were analyzed using SPSS 23 and AMOS Graphics programs. In the qualitative part, the issues that experts consider important in pain management and the attitudes, beliefs and perceived self-efficacy of nurses towards the pain management process were revealed. In the quantitative part, three different measurement tools were obtained. Each measurement tool was submitted to expert opinion. Then, construct validity study was conducted with EFA and factor structures were confirmed with CFA. As a result of CFA analysis, Model Fit Indices and Cronbach's Alpha values were calculated.