Kültürel diplomasi bağlamında kütüphane diplomasisi ve Türkiye için bir rehber önerisi
Library diplomacy in the context of cultural diplomacy and a guideline proposal for Turkey
  1. Tez No: 951732
  2. Yazar: SELÇUK AYDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Kütüphane diplomasisi, uluslararası ilişkiler ve kültürel etkileşim bağlamında kütüphanelerin ve bilgi merkezlerinin rolünü inceleyen, ülkemiz literatüründe henüz yeterince yer bulmamış yeni bir alandır. Yurt dışında son yıllarda yapılan sınırlı sayıda yayın, bu konunun uluslararası arenada da nispeten yeni bir ilgi alanı olduğunu göstermektedir. Bu durum, kütüphane diplomasisi konusundaki bu tez çalışmasının özgün bir katkı sunma potansiyelini artırmakta ve bu alandaki bilgi boşluğunu doldurma motivasyonu oluşturmaktadır. Bu bağlamda, tez çalışması kütüphane diplomasisinin kavramsal çerçevesini çizerek, uluslararası ilişkilerdeki potansiyelini ve uygulama alanlarını Türkiye özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu özgün çalışmada, kütüphane diplomasisi olgusunu Türkiye bağlamında anlamak ve değerlendirmek amacıyla çeşitli nitel ve nicel araştırma metodları bir arada kullanılmıştır. Konuya ilişkin kavramsal çerçeveyi ve mevcut durumu derinlemesine betimlemeyi hedefleyen betimleme yöntemi, araştırmanın temel yaklaşımını oluşturmuştur. Veri toplama sürecinde ise, Türkiye'nin yurt dışı birimlerindeki kütüphanelerden yararlanan yabancı kullanıcılara anket tekniği uygulanarak bu kütüphanelerin uluslararası algısı ve etkileşimleri hakkında bilgi edinilmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin kütüphane diplomasisi alanındaki potansiyel aktörleri olarak tanımlanan devlet kurumu temsilcileri, sivil toplum kuruluşu (STK) üyeleri, meslek örgütü temsilcileri, özel sektör aktörleri ve alan uzmanlarından oluşan 21 kişi ile önceden belirlenmiş amaçlı örnekleme yöntemiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çok yönlü metodolojik yaklaşım, kütüphane diplomasisinin Türkiye için taşıdığı anlam ve potansiyellerin kapsamlı bir şekilde analiz edilmesine olanak sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular, kütüphane diplomasisinin geliştirilmesinin kütüphaneler arasında olumlu bir etkileşim ve iş birliği ortamı yaratabileceğini, kütüphanelerin uluslararası alandaki güçlü ve geliştirilebilecek yönlerini ortaya koyabileceğini, Türkiye'nin kültürel ve akademik tanıtımına katkı sağlayabileceğini, uluslararası değişim ve iş birliği süreçlerini destekleyebileceğini, kütüphaneler ile dış paydaşlar arasındaki iletişimi güçlendirebileceğini ve kütüphane diplomasisi alanında nitelikli bilgi üretimi ile paylaşımına zemin hazırlayabileceğini göstermiştir. Bu araştırma sonucunda, Türkiye'nin kütüphane diplomasisi stratejilerini hayata geçirmesine yönelik bir uygulama rehberi önerisi geliştirilmiştir. Önerilen rehberin kütüphanecilere, politika yapıcılara, uluslararası ilişkiler uzmanlarına ve bu alana ilgi duyan herkese önemli katkılar sunacağı ve gelecekteki çalışmalara da ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Library diplomacy, which examines the role of libraries and information centers within the context of international relations and cultural interaction, is a nascent field with limited representation in Turkish literature. The scarcity of publications abroad in recent years also indicates its relatively new status in the international arena. This context underscores the potential of this thesis to provide an original contribution and address the existing knowledge gap in library diplomacy. Accordingly, this thesis aims to delineate the conceptual framework of library diplomacy, exploring its potential in international relations and its areas of application specifically within Türkiye. This original study employs a combination of qualitative and quantitative research methods to understand and evaluate the phenomenon of library diplomacy within the Turkish context. The descriptive method, aiming to explain the relationships between relevant concepts, events, and conditions, forms the fundamental approach of the research. Data collection involved a survey administered to foreign users of Turkish libraries located in overseas units, gathering insights into the international perception and interactions of these libraries. Additionally, in-depth interviews were conducted with 21 individuals identified as potential actors in Türkiye's library diplomacy efforts, including representatives from governmental institutions, non-governmental organizations (NGOs), professional associations, the private sector, and field experts, selected through purposive sampling. This multifaceted methodological approach seeks to enable a comprehensive analysis of the significance and potential of library diplomacy for Türkiye The findings of the study indicate that the development of library diplomacy can foster a positive environment for interaction and collaboration among libraries, highlight their international strengths and areas for improvement, contribute to Türkiye's cultural and academic promotion, support international exchange and cooperation processes, strengthen communication between libraries and external stakeholders, and lay the groundwork for the production and sharing of qualified information in the field of library diplomacy. As a result of this research, a practical guide proposal for implementing Türkiye's library diplomacy strategies has been developed. This guide is expected to provide direction not only for libraries in Türkiye but also for institutions and organizations seeking to engage in library diplomacy activities internationally. It is anticipated that the proposed guide will offer significant contributions to librarians, policymakers, international relations experts, and anyone interested in this field, as well as inform future research endeavors.