Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin çevrim içi video paylaşım platformlarında ders videosu izleme süreleri ve özerk öğrenme düzeylerinin incelenmesi
Examining the duration of watching lecture videos on online video sharing platforms and learner autonomy of students preparing for the university exam
  1. Tez No: 951746
  2. Yazar: MELTEM GÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NİHAT ŞAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin çevrim içi video paylaşım platformlarında ders videosu izleme süreleri ile özerk öğrenme düzeylerini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından betimsel tarama, nedensel-karşılaştırma ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Malatya il merkezinde üniversite sınavına hazırlanan 12. sınıf ve lise mezunu 493 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, öğrencilerin özerk öğrenme düzeylerini belirlemek amacıyla Macaskill ve Taylor (2010) tarafından geliştirilen ve Türkçeye Arslan ve Yurdakul (2015) tarafından uyarlanan Özerk Öğrenme Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca, katılımcıların alan türü, cinsiyeti, mezuniyet durumu, internet erişim biçimi, ders videosu izleme süresi (günlük ortalama dakika), video içerik tercihi ve video izleme hızı gibi özelliklerini belirlemek amacıyla hazırlanmış bir anket formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler üzerinde öncelikle betimsel analizler gerçekleştirilmiştir. Normal dağılım gösterdiği belirlenen özerk öğrenme değişkeni ile ilgili karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler için t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Öte yandan, video izleme süreleri değişkeni normal dağılım göstermediği için bu değişkenle ilgili gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri tercih edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Spearman Brown korelasyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, öğrencilerin çevrim içi ders videolarını aktif şekilde izledikleri ve özerk öğrenme düzeylerinin genel olarak orta seviyenin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, cinsiyet değişkenine göre özerk öğrenme düzeylerinde anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Ek olarak öğrencilerin matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe, DKAB derslerinde video izleme süreleri ile özerk öğrenme düzeyleri arasında zayıf düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Buna göre, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin çevrim içi platformlarda video izleme süreleri arttıkça özerk öğrenmeleri düşük düzeyde de olsa artmaktadır. Tek başına video izleme süresinin öğrenci özerkliğiyle yüksek düzeyde ilişki göstermemesinden hareketle; çevrim içi eğitim içeriklerinin zenginleştirilmesi, öğrencilere bireysel öğrenme süreçlerinde rehberlik edilmesi ve etkileşim temelli öğrenme ortamlarının teşvik edilmesinin; öğrencilerin öğrenme sorumluluğunu üstlenmelerine ve özerk öğrenme düzeylerinin geliştirmelerine anlamlı katkılar sağlayabileceği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the duration of watching lecture videos on online video sharing platforms and autonomous learning levels of students preparing for university entrance exam. Survey, causal comparative and associational research models were used in the study. The study group consisted of 493 12th grade and high school graduates preparing for the university exam in Malatya city centre in the 2024-2025 academic year. As a data collection tool, the Autonomous Learning Scale developed by Macaskill and Taylor (2010) and adapted to Turkish by Arslan and Yurdakul (2015) was used to determine students' autonomous learning levels. In addition, a questionnaire form was used to determine the demographic characteristics of the participants such as field type, gender, graduation status, internet access type, duration of course video viewing ( average minutes per day), video content preference and viewing speed. Firstly, descriptive analyzes were performed on the data obtained within the scope of the research. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in comparisons related to the autonomous learning variable, which was found to be normally distributed. On the other hand, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were preferred for inter-group comparisons related to this variable since the video viewing time variable did not show a normal distribution. In order to determine the relationship between the variables, Spearman Brown correlation analysis, which is appropriate for data that do not show normal distribution, was applied. As a result of the analyses, it was determined that the students actively watched online course videos and their autonomous learning levels were generally above the medium level. Significant differences were found in autonomous learning levels according to gender variable. In addition, weak positive significant relationships were found between students' autonomous learning levels and the duration of watching videos in mathematics, physics, chemistry, biology, history, geography, philosophy and RCM courses. This finding reveals that there is a significant relationship between students' autonomous learning levels and the duration of watching course videos on online video sharing platforms. In this direction, it is suggested that enriching online education content, guiding students in individual learning processes and encouraging interaction-based learning environments can make significant contributions to students' taking responsibility for learning and developing autonomous learning skills.