Total diz protezi uygulanacak hastalarda ameliyat öncesi korkunun konfor düzeyine etkisi
The effect of fear on comfort level before surgery in patients undergoing total knee replacement
- Tez No: 951816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, total diz protezi cerrahisi uygulanacak hastalarda cerrahi öncesi korkunun cerrahi sonrası konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. İstanbul'da bir kamu hastanesinde Mayıs 2024-Mayıs 2025 tarihleri arasında total diz protezi ameliyatı olan, dahil edilme kriterlerine uyan 280 hasta ile yapıldı. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan hastalara“Bilgilendirilmiş Onam Formu”doldurularak sözlü ve yazılı izinleri alındı. Ameliyattan önceki gün tanıtıcı özellikler formu, cerrahi korku ölçeği, genel konfor ölçeği dolduruldu. Ameliyattan sonra postoperatif 1. Gün genel konfor ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak araştırmacı tarafından uygulandı. Çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilirken, IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0.Armonk, NY: IBM Corp.) paket programı kullanıldı. Niteliksel veriler için sayı ve yüzde, niceliksel veriler için minimum, maksimum, ortalama, standart sapma ve medyan analizleri yapıldı. İkili değişkenlerin ölçek ve alt boyutlarının karşılaştırılması Mann-Whitney U testi ile, ikiden fazla değişkeni olan grupların ölçek ve alt boyutlarıyla karşılaştırılması Kruskall-Wallis testi ile analiz edildi. Hastaların yaş ortalamasının 67±6,1 olduğu %81,4'nün kadın olduğu, %81,8'nin daha önce ameliyat geçirdiği belirlendi. Hastaların cerrahi korku ölçeği kısa dönem puanının ortalaması 12,13±8,6, cerrahi korku ölçeği uzun dönem puan ortalaması 8,13±6,5 ve cerrahi korku ölçeği toplam puan ortalaması 20,25±10,84, genel konfor ölçeği toplam puan ortalaması 147,24±16,17 olarak belirlendi. Hastaların cerrahi korku ölçeği ve genel konfor ölçeği ve alt boyutlarının ilişkisel analizinde tüm ölçek ve alt boyutlar arasında orta düzeyde, negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu görüldü. Araştırmada hastaların cerrahi korku ölçeği toplam puanları ile genel konfor ölçeği toplam puanları arasında istatiksel olarak negatif yönde bir ilişki olduğu, hastaların cerrahi korku düzeyi arttıkça cerrahi sonrası konfor düzeylerinin azaldığı sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the effect of preoperative fear on postoperative comfort level in patients undergoing total knee replacement surgery. It was conducted with 280 patients who met the inclusion criteria and underwent total knee replacement surgery between May 2024 and May 2025 at the İstinye State Hospital Orthopedic Service. Patients who volunteered to participate in the study filled out the“Informed Consent Form”and their verbal and written permissions were obtained. The descriptive characteristics form, surgical fear scale, and general comfort scale were filled in the day before the surgery. The general comfort scale was filled in by the researcher on the first postoperative day using the face-to-face interview method. The findings obtained from the study were evaluated using the IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) package program. Number and percentage analyses were performed for qualitative data, and minimum, maximum, mean, standard deviation, and median analyses were performed for quantitative data. Comparisons of scales and subdimensions of binary variables were analyzed using the Mann-Whitney U test, and comparisons of groups with more than two variables using the scales and subdimensions were analyzed using the Kruskall-Wallis test. The results of this study showed that the mean age of the patients was 67±6.1, 81.4% were female, and 81.8% had previously undergone surgery. The mean short-term surgical fear scale score of the patients was 12.13±8.6, the long-term surgical fear scale score was 8.13±6.5, the total surgical fear scale score was 20.25±10.84, and the total general comfort scale score was 147.24±16.17. In the relational analysis of the patients' surgical fear scale and general comfort scale and its sub-dimensions, it was seen that there was a moderate, negative and statistically significant relationship between all scales and sub-dimensions.In the study, it was concluded that there was a statistically negative correlation between the total scores of the patients' surgical fear scale and the total scores of the general comfort scale, and that as the patients' surgical fear level increased, their post-surgical comfort level decreased.