Erken membran rüptürü olan anne bebeklerinin erken dönem kranyal ultrasonografi bulguları
Early cranial ultrasound findings of infants of mothers with premature rupture of membranes
- Tez No: 951894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA AYSU SAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Erken membran rüptürü(EMR) gebeliğin sık rastlanılan bir komplikasyonudur.EMR enfeksiyona sebep olabilirken tersi de gerçekleşebilmektedir.Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ekim 2001-Ağustos 2002 tarihleri arasında doğan 115 olguda EMR varlığı, EMR ile bağlantılı histolojik korioamnionit ve korioamnionit ilişkili gelişmekte olan beyindeki olası erken dönem patolojik kranyal USG bulguları araştırıldı. EMR bağlantılı histolojik korioamnionit insidanslarımız literatür ile uyumlu bulunmuştur.Fakat histolojik korioamnionit ile ilişkili erken dönem patolojik kranyal USG bulguları saptanmamıştır.Preterm grupta rastlanan patolojik kranyal USG bulguları, korioamnionitten bağımsız prematüreliğe bağlı olduğu düşünülen kranyal USG bulgularıdır. Bu durumun vaka sayısının az olmasından kaynaklandığını ve daha sık, daha fazla yapılacak kranyal USG takibi ile sonuçlarda değişiklik olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Premature rupture of membranes (PROM) is a common complication of pregnancy. While PROM can lead to infection, the reverse is also possible. At Zeynep Kamil Maternity and Children's Training and Research Hospital, between October 2001 and August 2002, 115 cases were examined for the presence of PROM, histological chorioamnionitis associated with PROM, and possible early pathological cranial ultrasound (USG) findings related to developing brain abnormalities associated with chorioamnionitis. The incidence of histological chorioamnionitis associated with PROM was found to be consistent with the literature. However, no early pathological cranial USG findings related to histological chorioamnionitis were detected. Pathological cranial USG findings observed in the preterm group were considered to be due to prematurity itself, independent of chorioamnionitis. We believe that this outcome may be related to the small number of cases and that results might differ with more frequent and extensive cranial ultrasound follow-up.