A moral perspective of intergroup apologies: How do attitudes of perpetrator group members vary according to moral acceptance roles?
Gruplararası özür dilemeye ahlaki bir bakış: Saldırgan grup üyelerinin tutumları, ahlaki kabul rollerine göre nasıl değişir?
- Tez No: 951895
- Danışmanlar: PROF. DR. ROGER GINER-SOROLLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Kent
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Gruplar arası özürler, geçmişte yaşanan yanlışların telafisinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, hem mağdur hem de saldırgan grup üyelerinin özürlere yönelik beklentileri ve tepkileri, yani tutumları, uzlaşmanın ötesine geçebilir. Bu çalışmada, saldırgan grup üyelerinin gruplar arası özürlere yönelik tutumları ölçülmüş ve bu tutumların ahlaki kabul rollerine göre nasıl farklılık gösterdiği incelenmiştir. Bunu yapmak için, 9 gerçek ve varsayımsal özür senaryosu içeren bir ön test gerçekleştirilmiş ve standart sapması en yüksek olan senaryo ana test için seçilmiştir. Ana test, saldırganların ahlaken kötü olarak kabul edilmesinin, özürden memnuniyet, özrün tüm mılletı temsil ettiği düşüncesi ve saldırgan grubun imajının iyileştirilmesi ile pozitif bir korelasyon içinde olduğunu, ancak özürden sonra“kapıyı kapatma”ve yükümlülüğün mağdur gruba kaydırılması ile negatif bir korelasyon gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, bildiğimiz kadarıyla bu çalışma, ahlaki kabul rollerini gruplar arası özür bağlamına taşıyan ilk çalışmadır. Bu nedenle, bu çalışma gruplar arası özürlere yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intergroup apologies play an important role in reconciliation of past wrongdoings. However, expectations and reactions, namely the attitudes of both victim and perpetrator group members towards intergroup apologies can go beyond reconciliation. In this study we measured the attitudes of perpetrator group members towards intergroup apologies and examine how they differ according to moral acceptance roles. To do this, a pre-test was conducted with 9 real and hypothetical apology scenarios and the scenario that have the highest standard deviation were chosen for the main-test. The main-test revealed that accepting that aggressors were morally villains is positively correlated with satisfaction with apology, the idea that apology represents whole nation and improvement of the perpetrator group's image, whereas it was negatively correlated with“closing the door”after the apology and obligation shifting to the victim group. Also, as far as we know this study is the first study that brings moral acceptance roles to the intergroup apology context. Therefore, this study provides a new perspective to intergroup apologies.