Kimya öğretmen adaylarının teknoloji destekli üç boyutlu molekül modellemelerinin kavramsal anlamaları ve uzamsal yetenekleri bağlamında incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
Investigation of pre-service chemistry teachers' technology-supported three-dimensional molecule modeling in the context of their conceptual understanding and spatial abilities: A mixed method research
  1. Tez No: 951987
  2. Yazar: BÜŞRA EMETİ CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİS ARZU UYULGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı, kimya öğretmen adaylarının teknoloji destekli üç boyutlu (3D) molekül modelleme etkinlikleri aracılığıyla kavramsal anlama düzeyleri ile uzamsal yeteneklerini incelemektir. Karma yöntem deseninde yürütülen bu çalışma, nicel ve nitel verilerin birlikte değerlendirildiği bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Nicel veriler, İki Aşamalı Molekül Geometrileri Tanı Testi ve Molekül Modeli Uzamsal Yetenek Testi aracılığıyla elde edilmiştir; nitel veriler ise odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Araştırma, 2023–2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, İzmir'de bir devlet üniversitesinde Kimya Öğretmenliği programında son sınıfta öğrenim gören 22 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, öğretmen adayları ChemDoodle 3D yazılım programı kullanarak molekül modelleri tasarlamış, bu modelleri 3D yazıcıyla somut hale getirerek hibritleşme, hibrit orbitaller ve molekül geometrisi gibi soyut kimya kavramlarını görselleştirmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının kavramsal anlama düzeylerinde ve uzamsal yeteneklerinde anlamlı bir gelişim olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca nitel veriler, katılımcıların üç boyutlu modelleme sürecini öğrenmeye katkı sağlayan, motive edici ve kalıcı öğrenmeyi destekleyen bir deneyim olarak değerlendirdiklerini göstermiştir. Elde edilen sonuçların, kimya eğitiminde teknoloji destekli öğretim süreçlerinin etkisini ortaya koyması ve öğretmen eğitimi programlarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the conceptual understanding levels and spatial abilities of pre-service chemistry teachers through technology-supported three-dimensional (3D) molecular modeling activities. Designed as a mixed-methods research, the study integrates both quantitative and qualitative data. Quantitative data were collected using the Two-Tier Molecular Geometry Diagnostic Test and the Molecular Modeling Spatial Ability Test, while qualitative data were obtained through focus group interviews. The research was conducted during the spring semester of the 2023–2024 academic year with 22 senior-year pre-service chemistry teachers enrolled in a state university in İzmir, Türkiye. As part of the study, participants used the ChemDoodle 3D modeling software to design molecular models, which were then physically produced using a 3D printer. This process enabled participants to visualize abstract chemistry concepts such as hybridization, hybrid orbitals, and molecular geometry in a tangible form. The findings revealed that participants showed statistically significant improvement in both conceptual understanding and spatial ability. Furthermore, the qualitative data indicated that participants perceived the 3D modeling process as a motivating, engaging, and meaningful learning experience that supported long-term retention. The results of the study are expected to contribute to the literature on the effectiveness of technology-enhanced instructional practices in chemistry education and offer valuable implications for teacher education programs.