Çeşitli ortamlar için tüm enerji absorbsiyon ve tam gamma absorbsiyon tesir kesitlerinin hesaplanması
Calculations of full energy absorption and all gamma absorption cross-sections for various mediums
- Tez No: 95213
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gamma ışınının madde ile etkileşmesi ve bu etkileşmeler sonucunda enerjisinin ortam içerisinde nerelere harcandığı göz önüne alınarak, tüm enerji soğurulma ve tam gamma soğurulma tesir kesitleri, bir başka deyişle kütle enerji soğurulma katsayısı, kütle enerji transferi katsayısı ve kütle radyasyon soğurulma katsayısı hesaplamalarında bir yöntem önerilmiştir. Bu yöntem kullanılarak, alüminyum, bakır, karbon, silikon, su, sodyum-iyodür ve azot ortamlarında 0,4 MeV < E < 1 0 MeV enerji aralığında değişen gamma ışınları için kütle enerji soğurulma katsayısı, kütle enerji transferi katsayısı ve kütle radyasyon soğurulma katsayısı değerleri elde edilmiştir. Elde edilen kütle enerji katsayıları literatürde bulunan değerler ile karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a method for the calculations of the full energy absorption and all gamma absoption cross-sections, in other words, for calculations of the mass energy absoption coefficient, the mass energy transfer coefficient and the mass radiation absorption coefficient is given by taking care of the interactions of gamma rays with matters and where the energy of gamma rays is transfered in the volume as a result of these interactions. By using this method, the mass energy absoption coefficient, the mass energy transfer coefficient and the mass radiation absorption coefficient values are obtained for aluminium, copper, carbon, silicon, water, nitrogen and sodiumiodide for the gamma rays with energy range 0,4 MeV < E < 1 0 MeV. The mass energy coefficients which were obtained are tabuleted comparatively with the values given in previous works.