Prospects and challenges in employer participation in active labour market programs: The case of Türkiye
Aktif işgücü piyasası programlarına işveren katılımında fırsatlar ve zorluklar: Türkiye örneği
- Tez No: 952325
- Danışmanlar: DOÇ. HASAN TOLGA BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez, Türkiye'deki Aktif İşgücü Piyasası Programları'na (AİPP) işveren katılımını ve katılımdaki düşüşü etkileyen ekonomik ve kurumsal faktörleri incelemektedir. Çalışmanın odağında, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yürütülen İşbaşı Eğitim Programı (İEP) yer almaktadır. 2009 yılından beri cömert teşvikler nedeniyle büyük işletmeler tarafından yaygın şekilde benimsenen İEP'e katılım, ekonomik teşvikler değişmemesine rağmen, 2021 sonrası keskin bir düşüş göstermiştir. Bu çalışma, Türkiye'nin en büyük 500 şirketine dair istatistiksel analizleri ve 38 firmanın insan kaynakları uzmanlarıyla yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeleri birleştirerek bu düşüşün nedenlerini araştırmaktadır. Araştırma, ekonomik ve kurumsalcı teorilere dayanan ve Kapitalizmin Türleri çerçevesiyle desteklenen karma yöntemli bir yaklaşım benimsemektedir. Nicel bulgular, ihracat yönelimi ve kârlılık gibi firma düzeyindeki ekonomik factörlerle programa katılım arasında pozitif korelasyon olduğunu göstermektedir. Ancak kamu otoritelerinin proaktif iletişimi gibi kurumsal değişkenlerin açıklayıcılığı sınırlı kalmıştır. Buna karşılık, nitel bulgular işverenlerin programdan çekilmesinin kritik ve yeterince araştırılmamış bir nedenine işaret etmektedir: İş arayanların düşük ücret, güvencesiz istihdam ve sınırlı kariyer fırsatları nedeniyle İEP'e katılmak istememesi. Bu çalışma, iş arayanların isteksizliğini insana yakışır iş açığı çerçevesinde yorumlamakta ve AİPP'lerin başarısının yalnızca işveren teşviklerine değil, aynı zamanda iş kalitesine ve çalışan katılımına da bağlı olduğunu savunmaktadır. Sonuç olarak, işveren katılımının iş arayan katılımına bağlı olduğu ve AİPP'lerin işgücü piyasasındaki yapısal sorunlar giderilmeden etkili olamayacağı öne sürülmektedir. Bu bulgular, karşılaştırmalı AİPP literatürüne katkı sunmakta ve gelecekteki AİPP tasarımlarının sürdürülebilir katılım için insana yakışır iş ilkelerini içermesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the role of economic and institutional factors in employer participation in and withdrawal from Active Labour Market Programs (ALMPs) in Türkiye, focusing on the On-the-Job Training (OJT) Programme implemented by the public employment agency, İŞKUR. Although the OJT had been widely embraced by large enterprises since its 2009 inception due to generous subsidies, participation dropped sharply after 2021, even as economic incentives remained intact. This study explores the reasons for this reversal by combining statistical analysis of Türkiye's 500 largest firms with 38 semi-structured interviews with human resources professionals. The research adopts a mixed-methods approach, drawing on both economic and institutionalist theories and supplemented by the Varieties of Capitalism framework. Quantitative findings show that firm-level characteristics such as export orientation and profitability are positively associated with participation. However, institutional variables, particularly proactive engagement by public authorities, were more limited in explanatory power. The qualitative findings, by contrast, uncover a critical and underexplored driver of employer withdrawal: jobseeker reluctance to participate in OJT due to low wages, insecure employment, and limited long-term prospects.